Élet+Stílus V.É. 2023. augusztus. 03. 20:00

A boldog házasságról szóló Facebook-poszt rendben megvan, de mit kezd egy politikus a válással?

Vélt vagy valós politikai haszonszerzésből sokan szeretik a közélet reflektorát a magánéletükre irányítani – legalábbis addig, amíg az boldog és példaértékű. Az élet viszont nem mindig úgy alakul, ahogy azt egy politikus eltervezi.

A boldog családi élet már-már kötelező eleme minden valamire való politikus eszköztárának. Nem feltétlenül kellene így lennie, hiszen a polgárok nem a magánéletükre, hanem a programjukra, az ígéreteikre és a munkájukra szavaznak, de a közösségi média korában mindenki megtanulta, hogy cukiskodással lehet a legtöbb lájkot szerezni, márpedig erre leginkább a családi/otthoni háttér képes a megfelelő nyersanyagot biztosítani. Ilyenkor derül ki ugyanis, hogy a politikus is ember, és ez sokakat meg tud lepni.

Magyarországon ezt különösen tökélyre fejlesztették a lájkhuszár politikusok, akik soha nem rettennek vissza attól, hogy a saját életformájukat, a saját magánéleti döntéseiket, a saját reprodukciós szerveik kihasználtságát a többi polgártársukra erőltessék. A magyar facebookozók így hozzászoktak már ahhoz, hogy a családi posztokhoz mindig kapnak egy kis kioktató, atyáskodó/anyáskodó megjegyzést arról, hogy miként is kellene élniük. Lehetőleg a házasság szentségével megpecsételt heteroszexuális párkapcsolatban, gyerekeket nevelve, a konyhai tevékenységeket maximálisan kiélvezve, olykor ablakot pucolva.

Novák Katalin az általa készített süteménnyel kínálja a pápát, magyarországi látogatása során
Facebook / Novák Katalin

Ez az idilli kép azonban olykor összetörik, és kiderül, hogy a politikus nemcsak ember, hanem kicsit (nagyon) más ember, mint ahogy ő azt marketingelni próbálja.

Ez a törés bármikor felbukkanhat a világ bármelyik országában, most épp a kanadai miniszterelnök, Justin Trudeau emlékeztet erre.

Justin Trudeau politikai identitásához is hozzátartozott a 2005 óta tartó házassága Sophie Trudeau-val. Amikor Trudeau-t 2015-ben először megválasztották miniszterelnöknek, a korábban televíziós riporterként dolgozó feleségére legalább annyi reflektorfény irányult, a Vogue 2016-ban közös portrécikket közölt róluk, nem győzve hangsúlyozni, hogy Trudeau nem fél a nyilvánosság előtt is kimutatni az érzéseit a felesége iránt. Sophie nem hiányozhatott Justin Trudeau hivatalos programjairól, és ezzel hozzánőtt a férje miniszterelnökségéhez. Hogy a kanadai miniszterelnök hogyan igazítja majd a válást a politikai imázsához, az a jövőben fog kiderülni, mindenesetre meríthet a családi példákból. Az édesapja, Pierre Elliott Trudeau volt ugyanis az első kanadai miniszterelnök, aki egyedülálló szülő lett, miután 1977-ben különvált Margaret Trudeau-tól. 1983 végén hivatalosan is beadta a válókeresetet, néhány hónappal később pedig bejelentette, hogy visszavonul a politikától.

Justin Trudeau kanadai miniszterelnök és Sophie Grégoire Trudeau a miniszterelnöki rezidencián a kanadai Ottawában 2023. március 23-án.
AFP / MANDEL NGAN

De sok más példát is találunk arra, hogy az élet néha teljes erővel tör be abba a politikusi konstrukcióba, amely a munkát és a magánéletet a reprezentáció oltárán is egybeolvasztja.

Nicolas Sarkozy sok más mellett például azzal is a címlapokra került, hogy az első francia elnök lett, aki a hivatalában elvált. 2007-ben bontotta fel a házasságát Cécilia Sarkozyvel, majd egy év múlva feleségül vette Carla Bruni énekes-dalszerzőt és egykori modellt, új szintre emelve ezzel a politikusi celebséget. Ez a házasság egyelőre tartósnak bizonyult, a pár Párizsban él együtt. 2011-ben egy közös gyerekük született, Giulia.

A néhai Silvio Berlusconi valószínűleg egyetlen szavazóját sem lepte meg azzal, hogy a magánéletében tett néhány éles kanyart. A bunga-bunga partikról elhíresült volt olasz miniszterelnök 2009-ben vált el a feleségétől, a korábban színésznőként dolgozó Veronica Lariótól. Nem sokkal korábban Berlusconit egy feltörekvő modellel látták együtt a lány 18 éves születésnapján.

Berlusconitól önazonos megjegyzésnek tűnt az is, hogy a válás után a „feminista, kommunista bírókat” hibáztatta azért, amiért a volt feleségének évi 36 millió eurót kellett fizetnie. Egy másik bírói döntés később felülírta ezt, a három közös gyereküket nevelő volt feleségnek pedig vissza kellett fizetnie a tartásdíjat Berlusconinak, miután a bíróság úgy döntött, hogy nincs szüksége a pénzre. Berlusconi és Lario egyébként 1990-ben házasodott össze, a magánéletük pedig olyannyira átterjedt a nyilvánosságba, hogy 2007-ben Veronica Lario a La Repubblica című országos napilap címlapján megjelent levélben követelt bocsánatkérést a férfi egyik flörtölése miatt.

Silvio Berlusconi a "Porta a Porta" televíziós műsor felvétele közben. A háttérben Veronica Lariót és saját magát ábrázoló portré látható. Az olasz felirat fordítása: És Veronica válni akart.
AFP / TIZIANA FABI

Boris Johnson több bulvárlapot is eltarthatott volna a magánélete fordulataival, de történelmi léptékben is nyomot hagyott, ő volt ugyanis az első brit miniszterelnök a modern időkben, aki a hivatali ideje alatt vált el (és 1822 óta az első miniszterelnök, aki a hivatali ideje alatt házasodott.) A volt londoni polgármester és miniszterelnök párkapcsolatai, fogalmazzunk úgy, egymásba fonódtak. 1983-ban házasodott össze az első felségével, Allegra Mostyn-Owennel. Az 1993-as válásuk kimondása után 12 nappal feleségül vette Marina Wheelert, öt héttel később pedig megszületett az első gyerekük. A házasság keretei mintha végig szűkösnek bizonyultak volna Johnson számára, akinek afférja volt egy újságíróval, Petronella Wyatt-tel, és 2009-ben gyereke is született egy másik viszonyából Helen Macintyre-ral. Végül 2018-ban költözött külön a feleségétől, és 2020-ban véglegesítették a válásukat, Johnson pedig már el is jegyezte a következő felségét, Carrie Symondst, akivel 2021 májusában házasodtak össze. Azóta három gyerekük született. Boris Johnson végül a partygate-be bukott bele.

Vlagyimir Putyint sok mindennel lehet vádolni, de azzal aligha, hogy a boldog családi élete kiplakátolásával akart volna szavazatokat szerezni (ment ez neki más módszerekkel is). Az orosz elnök hamarabb pózolt tigrissel és medvével, mint a feleségével vagy a lányaival, így aztán a válásuk bejelentése is csak úgy mellékesen – de persze jól megszervezetten – történt. 2013-ban Vlagyimir Putyin és Ljudmila Putyina egy balett előadást nézett meg, a szünetben pedig egy riporter szokatlanul személyes kérdést tett fel nekik: miért mutatkoznak olyan ritkán együtt a nyilvánosság előtt? Vlagyimir és Ljudmila a kérdés ürügyén bejelenthette, hogy 30 év után elválnak. A történetnek volt azért egy igazi putyini elágazása is. A Moszkovszkij Korreszpondent című lap már 2008-ban megszellőztette az orosz elnök válást, a cikk szerint az akkor 56 éves Putyin az akkor 24 éves tornász-modellt, Alina Kabajevát készült feleségül venni. A hír megjelenése után a lapot beszüntették, bár ezt a tulajdonos koncepcióváltással indokolta, és még véletlenül sem a pikáns sztori megszellőztetésével. Bár Putyin és Kabajeva viszonya soha nem kapta meg a hivatalos címkét, 2013-ban a Newsweek már mint a következő Mrs. Putyinként hivatkozott az egykori olimpikonra, és időről időre felröppennek olyan pletykák is, hogy Kabajevának két fia született Putyintól.

Vlagyimir Putyin és felesége, Ljudmila a moszkvai Krisztus Megváltó székesegyházban tartott ortodox húsvéti istentiszteleten. Putyin és felesége, Ljudmila 2013. június 6-án az orosz állami televízióban hozta nyilvánosságra válásukat
AFP / YURI KADOBNOV

Finnországban Sanna Marin a miniszterelnöksége alatt házasodott össze a partnerével, Markus Raikkönennel, akivel akkor már több mint másfél évtizede alkotott egy párt. Alig két évvel a megválasztása született meg a lányuk, és úgy tűnt, Sanna Marin a munka és a magánélet egyensúlyának a művésze. Hogy aztán a politikai karrierje és a házassága is nagyjából egyszerre hulljon darabjaira. Marin elvesztette a választásokat, és a következő hónapban bejelentette, hogy Raikkönennel elválnak. És ha már így alakult, bemondta az all in-t, és bejelentette, hogy a következő őszi pártkongresszuson lemond a Szociáldemokrata Párt elnöki tisztségéről is.

„A család, hit, haza hármasában mi egy másik bolygón vagyunk. Hiszen Nyugat-Európával ellentétben mi a családjainkban látjuk a nemzetünk fennmaradásának a zálogát. Hit, család és haza: ez az a három szó, ami a missziónk gerincét” – ünnepelte a Facebookon az Alaptörvény kihirdetését tavaly februárban Varga Judit, akkor még igazságügyi miniszterként. Nagyjából egy évvel később rögtön cáfolta is ezt a másik bolygós elméletet, mert ezúttal a saját válásáról kellett hírt adnia. A családi életük felbomlásának már nem szentelt akkora közösségi teret, mint korábban annak reklámozásával. Azt gondolhatnánk, hogy a „politikus is ember” keretezésébe végül is illene Varga Judit és férje válásának a híre, de a volt igazságügyi miniszter épp ezen a ponton húzta be a kéziféket, és a családi fotókat addig lelkesen megosztó politikus, feleség és anya csak egy szűk közleményt adott ki azok után, hogy a férje a Facebook nyilvánosságával közölte, hogy vége a házasságuknak: „Szeretném megerősíteni, amit a férjem nyilvánosságra hozott. Valóban válófélben vagyunk. Ahogy eddig is, ebben a nehéz időszakban is három közös gyermekünk biztonsága és nyugalma a legfontosabb számunkra. Külön, de minden szeretetet meg fogunk adni a három csodálatos fiunknak. Egyebet nem kívánunk megosztani a nyilvánossággal, megértésüket köszönjük.” Fotót ezúttal nem mellékelt.

Nyitóképünkön Justin Trudeau és akkori felesége, Sophie, az országgyűlési választások megnyerése után  Montrealban 2015. október 20-án. Fotó: AFP / NICHOLAS KAMM

Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.