Arthur, a földimalac egy helyi jobboldali aktivista szerint károsítja a gyerekek lelkivilágát a rettenetes játékkal.
Akár be is tilthatják az Arthur című, egy földimalacról szóló, csak Amerikában több mint 60 millió példányban eladott gyerekkönyvsorozat egyik darabját, ha sikerrel jár egy floridai jobboldali aktivista, aki feljelentette a helyi hatóságoknál a sorozat 1989-es darabját, az Arthur születésnapja című kötetet, amely szerinte megkárosítja az olvasók lelkét – írja a Guardian.
Bruce Friedman azt a képet kifogásolja a meséből, amelyben Arthur, a földimalac elővesz egy Francine-tól, a majomtól kapott ajándék üveget, amelyre az van írva: „Francine üvegezős játéka”.
A feljelentés szerint Friedman célja „megvédeni” a gyerekeket. „Nem helyénvaló alsós iskolásokkal az üvegezésről beszélni, márpedig ez a könyv csaknem az összes vagy az összes iskolában megtalálható!” – írta beadványában csupa nagybetűkkel. A beadvány azon kérdésére, mit okozhat a gyerekekben, ha továbbra is elérhető marad számukra a könyv, azt írta: „károsodott lelkeket”.
A beadvány jelenleg elbírálásra vár.
Friedman a No Left Turn in Education (nagyjából Ne Tartson Balra az Oktatás) csoport tagja. A csoport néhány éve a kétmillió embert kivégző Pol Pot Kambodzsájához hasonlította a közoktatást. Friedman korábban azt mondta: 3600 címes listát állított össze olyan könyvekből, amelyek szerinte problémásak olyasmik miatt, mint a pornó vagy a gender.
Mégis, minek a nevében kezdjük cenzúrázni százéves könyvek kényelmetlenné vált részeit?
Az angolszász világban terjedő könyvátdolgozási hullám Agatha Christie és Ian Fleming művei mellett Roald Dahl Magyarországon is népszerű regényeit is elérte. Miért nem jó, ha a gyerekolvasókat burokban tartjuk? - erről, valamint az átszerkesztések következményeiről, a választás szabadságáról beszéltünk gyermek- és ifjúsági irodalmat jól ismerő szakértőkkel.
Még több Élet+Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: