Élet+Stílus hvg.hu 2023. július. 25. 14:01

Ha ezt a 8 szokást követi, 24 évvel tovább élhet

Ráadásul soha nem késő bevezetni bármelyik életmódbeli változtatást.

Amerikai veteránok adatait összesítette egy új, eddig még nem publikált tanulmány, amelynek a legfontosabb felismeréseit a CNN idézte. E szerint, ha valaki 40 évesen nyolc egészséges életmódbeli szokást alakít ki, akár 24 évvel is tovább élhet. Ha 50 évesen kezdené, akkor is nyerhet 21 évet, és még 60 évesen sem késő, akkor 18 év lehet a bónusz a nyolc szokás bevezetésével. A kutatók hangsúlyozták, hogy a változtatások még akkor is hoznak eredményt, ha krónikus betegségben szenvedő emberekről van szó.

A tanulmányban 720 ezer 40 és 99 év között veterán életmódját vizsgálták. Xuan-Mai Nguyen, a tanulmány vezető szerzője azt mondta, ha a 8 szokásból csak egyet bevezettek a férfiak az életükbe, már azzal 4,5 évet nyertek. Két szokás már hét, három szokás 8,6 évvel hosszabbította meg a veteránok életét. Ahogy az életmódváltási szokások száma növekedett, úgy adódtak össze az előnyeik.

Nguyen szerint a nőknél is hatalmas ugrás történt az élettartamban, bár a számok másképp adódtak össze, mint a férfiaknál. Ha csak egy egészséges viselkedésmódot sajátítottak el, az 3,5 évvel hosszabbította meg a nők életét, míg kettő nyolc évvel, három 12,6 évvel, az összes egészséges szokás átvétele pedig 22,6 évvel hosszabbította meg a nők életét.

A 8 szokás között szerencsére nincs semmi olyan, amiről eddig nem hallottunk. A tanulmány szerzői azonban fontossági sorrendbe rakták ezeket.

  1. Mozogjunk – a szakértők szerint ez az egyik legfontosabb szokás, amely javítja az egészséget, és rögtön 46 százalékkal csökkenti a halálozás kockázatát. Ráadásul nem kell extrém sportolásra vetemedni a jótékony egészségi hatásokért.
  2. Ne legyünk opioid-függők – ez a második legfontosabb dolog, ami hozzájárulhat a hosszabb élethez (38 százalékkal), és főleg az Egyesült Államokat érinti, ahol közegészségügyi vészhelyzetté duzzadt a fájdalomcsillapítók addikciója.
  3. Ne dohányozzunk – azoknál, akik soha nem gyújtottak rá, 29 százalékkal csökkent a halálozás kockázata, viszont nem számított az, ha valaki korábban dohányzott. A szakértők azért hangsúlyozták, hogy a leszokás a dohányzásról az élet bármely szakaszában jelentős egészségügyi előnyökkel jár.
  4. Kezeljük a stresszt – ezzel 22 százalékkal csökkenthetjük a korai halálozást. Nem lehet eléggé hangsúlyozni, hogy a stressz pusztító következményekkel jár az egészségre nézve.
  5. Kövessünk növényi alapú étrendet – ez 21 százalékkal növeli a hosszabb élet esélyét. De ez nem jelenti azt, hogy vegetáriánusnak vagy vegánnak kell lennünk, elég, ha odafigyelünk arra, hogy olyan egészséges étrendet kövessünk, mint amilyen a mediterrán.
  6. Ne igyunk mértéktelenül – mármint alkoholt, ezzel 19 százalékkal csökkenthetjük a halálozás kockázatát. A tanulmány hangsúlyozza, hogy a mérsékelt ivók is veszélyben vannak, más tanulmányok szerint pedig bármilyen mennyiségű ivás egészségtelen lehet.
  7. Aludjunk jól – azok, akik 7-9 minőségi alvást tudnak produkálni éjszakánként, 18 százalékkal csökkenthetik a korai halálozást. Tanulmányok tucatjai hozták összefüggésbe a rossz alvást a legkülönfélébb rossz egészségügyi eredményekkel, beleértve a korai halálozást is.
  8. Legyenek pozitív társas kapcsolataink – ez 5 százalékkal hosszabbíthatja meg az életünket. Egy nemrégiben készült tanulmány szerint a társas elszigeteltséget megtapasztaló embereknél 32 százalékkal magasabb volt a korai, bármilyen okból bekövetkező halálozás kockázata azokhoz képest, akik nem voltak elszigeteltek. Azok a résztvevők, akik magányosnak érezték magukat, 14 százalékkal nagyobb valószínűséggel haltak meg idő előtt, mint azok, akik nem érezték magukat magányosnak.

„Minden kis apróság segít, akár a fizikai aktivitást választjuk, akár arról gondoskodunk, hogy pozitív társas támogatással vegyük körül magunkat” – mondta a tanulmány vezető szerzője.

Miért baj az, ha folyamatosan eszünk, és a böjtölés hogyan hosszabbíthatja meg az életet?

Mi lenne, ha azt mondanánk, hogy azok az emberek, akik már attól is híznak, hogy ránéznek egy salátára, evolúciós sikertermékek? Vagy ha arról beszélnénk, hogy a kalóriahiány, az időszakos böjtölés akár élethosszabbító hatású is lehet? A táplálkozásunkkal, a fogyással, az alkoholfogyasztással kapcsolatos viszonyunkat és gondolkodásunkat huzalozzuk újra Schwab Richárd belgyógyásszal, gasztroenterológussal.

 

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.