Az Európát sújtó extrém hőhullámban már a levegő hőmérsékletének megadott negyvenfokos és annál magasabb meleg is riasztóan hangzik, de a szubjektív hőérzetet további extrém meleg tényezők befolyásolják.
Egy autó belterében már reggel is 60 Celsius-fok van, délután 2-re 70 fokosra hevül az aszfalt, a tengerparti homok akár 60 fokosra melegszik, 65 fokos kőpad a téren, egy robogó fekete műbőr ülése pedig 81 fokos lesz a napon:
ezt jelenti a valóságban az extrém hőhullám Szicíliában, ahol a Telex ott tartózkodó munkatársa végzett méréseket infravörös hőmérővel.
Szicíliában erre a hétre akár 47 fokos hőséget is jósolnak. Az újságíró tapasztalata szerint ilyenkor éjjel sem csökken 30 fok alá a hőmérséklet, és a partközeli tengervíz is akár 34 fokos, azaz még a tengerben lehűlni sem igazán lehet, legfeljebb jóval távolabb a parttól, míg a strandon a tűzforró homok csak tovább melegíti a levegőt.
A riporter azt is megmérte, hány fok van azokban a fóliasátrakban, ahol rengeteg vendégmunkás dolgozik a zöldségtelepeken: mint írja, a legtöbben 50 fok körüli volt a hőmérséklet, de akadt 65 fokosra hevült sátor is.
Az UV értékét a régebben még csak tízfokú skálán 11-esként határozzák meg a déli órákban, ami azt jelenti, a fedetlen bőr percek alatt leég.
Ahogy azt mi is megírtuk, a klímaváltozás miatt az ilyen hőhullámok – amelyek Szicílián kívül Görögországban és Spanyolországban is tombolnak éppen – egyre gyakoribbak lesznek a jövőben.
Ez itt maga a pokol és szokjunk hozzá, hogy velünk marad
Magukra zárt lakás, több órás kényszerpihenő, túltolt légkondicionálás - így próbálják meg túlélni a tartósan 40 fok feletti meleget az európai hőhullámtól leginkább érintett országokban. Az sem véletlen, hogy a mostani hőség az Alvilág kapuját őrző mitikus teremtményről kapta a nevét, sok helyen már pokoli állapotokról számolnak be.