Korábban már sikerült kiirtani a Magyarországon megjelent kaukázusi medvetalpat, de most újra felbukkant.
Egy emberi egészségre is veszélyes invazív növény, a kaukázusi medvetalp jelent meg Zala megyében, Botfa határában – írta a Blikk Illyés Zoltán biológus figyelmeztetése alapján. A növényt a túraútvonalaktól nem messze találták meg.
A kaukázusi medvetalp nagyon hasonlít az ártalmatlan közönséges medvetalpra, csakhogy azzal ellentétben veszélyes az egészségre.
Mint a szakember elmondta, az egyéni érzékenységtől függően egészen komoly, az égési sérülésekhez hasonló bőrtüneteket okozhat a vele való érintkezés, a szembe kerülve pedig látásproblémákat idézhet elő.
A biológus azt is hozzátette: ha ott megjelent a növény, akkor várható, hogy máshol is felbukkan. Korábban Keszthely és Hévíz környékén már megtalálták, de onnan sikerült kiirtani.
Amikor korábban felbukkant az országban a kaukázusi medvetalp, azt írtuk: mivel ez az egyetlen olyan lágyszárú növény Magyarországon, amely még az embernél is magasabb, akár négy-öt méteresre is megnőhet, gyakori, hogy a turisták mellé állva fényképezik egymást, a gyerekek pedig letörnek belőle, és játszanak vele. Csakhogy valamennyi föld feletti része, így a szára, a levele, a virágzata és a termése is olyan méreganyagot termel, ami hámsérülést okoz.
Meg is vakíthat a kaukázusi medvetalp - így védekezhetünk
Maradandó sérülést is okozhatnak a kaukázusi medvetalp méreganyagai - közölte a Semmelweis Egyetem szakértője.
Ha valaki hozzáért, azonnal le kell mosni szappanos vízzel az érintett területet, de legjobb, ha égési sérülések ellen használatos sprayvel vagy gyulladáscsökkentő – rovarcsípés utáni, bőrallergiát enyhítő – krémmel is kezelik. Amíg erre nincs lehetőség, fontos, hogy száraz ruhával takarják el a sérülést, a méreganyag ugyanis csak akkor okoz fájdalmas hólyagos gyulladást, ha a bőr fénnyel érintkezik. Ha mégis hólyagos gyulladás alakul ki, azonnal bőrgyógyászhoz kell fordulni.