Élet+Stílus Vándor Éva 2023. június. 22. 21:00

Ő a Vatikán egyetlen eltűnt állampolgára, a Vatikán mégis hallgatott róla

Vándor Éva
Szerzőnk Vándor Éva

Emanuela Orlandi épp negyven évvel ezelőtt tűnt el, 15 évesen. A sorsáról azóta rengeteg elmélet és összeesküvés-elmélet született, de soha nem találták meg, és azt sem tudják, mi lett vele. Elszökött, elrabolták, talán már nem is él? A KGB áll az eltűnése mögött, vagy az olasz maffia, esetleg a legfelsőbb szinteken a Vatikán? A szövevényes történet most újabb fordulatot vett, miután a Netflix sorozata és Emanuela Orlandi családja nyomás alá helyezte a Vatikánt.

Emanuela Orlandi már csak a lakcíméből adódóan sem volt átlagos lány: a Vatikán falain belül élt a családjával, rajtuk kívül még néhány tucatnyi, ott dolgozó világi ember mondhatta el magáról az ott élő egyházi embereken kívül, hogy vatikáni állampolgár. Emanuela Orlandi azért is különleges, mert ő a Vatikán egyetlen eltűnt állampolgára. A családja negyven éve próbálja felkutatni, hogy mi lett vele, a Vatikán pedig negyven éve nem hajlandó semmi érdemit tenni vagy mondani az ügyben. Egészen mostanáig.

Emanuela Orlandi eltűnésének a történetéről nem véletlenül mondják, hogy olyan, mint egy Dan Brown-regény, amely negyven éve íródik, és még mindig lehetetlen lezárni. És miközben Olaszországot még mindig foglalkoztatja az utoljára 15 éves korában látott lány sorsa, addig a családja nehezen leírható fájdalmat cipel magával négy évtizede. A lány eltűnését hirdető plakátok időkapszulaként emlékeztetnek egy rejtélyesen és tragikusan félbeszakított fiatal életre, és arra a fatális napra, 1983. június 22-ére, amelynek az eseményeit még most, negyven évvel később sem tudják rekonstruálni.

LEEMAGE VIA AFP

Bár a tanév már véget ért, a 15 éves Emanuela Orlandi még hetente kétszer fuvolaórákra járt a római Scuola di Musica Tommaso Ludovico da Victoriába. Általában busszal ment, de azon a júniusi szerdán késésben volt, ráadásul kánikula is volt, ezért megkérte a bátyját, Pietrót, hogy vigye el autóval. Neki azonban épp más dolga akadt, és a mai napig lelkiismeret-furdalása van emiatt. Mert lehet, hogy a dolgok egész másképp alakultak volna.

Aznap este az Orlandi család hiába várta haza Emanuelát. Másnap reggel hivatalosan is eltűntként kezdték el keresni, és a mai napig nem találják.

A rendőrség és a család rengeteg nyomon elindult, ezek egy része az összeesküvés-elméletek határát súrolja, és bár voltak köztük ígéretes szálak, soha nem sikerült az ügyet felgöngyölíteni. A kusza történeteket nemrég a Netflix próbálta meg összerendezni egy négyrészes sorozatban, ami után a Vatikán nem tudta nem megszólítva érezni magát, de erről később.

Az elméletek önmagukban kiadnának egy-egy thrillert.

A családot és a rendőrséget először egy titokzatos telefonáló zavarta össze. A Pierluigiként bemutatkozó 16 éves fiú azt állította, hogy látta Emanuelát a római Piazza Navonán, de le volt vágva a haja, Avon-termékeket árult, és Barbarellának nevezte magát. Egy másik telefonáló, Mario viszont Barbaraként hivatkozott a lányra, aki állítása szerint elmondta neki, hogy elszökött otthonról.

Az ügy akkor kezdett igazán bonyolódni, amikor II. János Pál pápa 1983. július 3-án a Szent Péter téren egybegyűltek előtt az Emanuela Orlandi eltűnéséért felelősöket szólította meg, arra utalva, hogy a lányt elrabolhatták. Hogy mit tudott a pápa, miért így fogalmazott, és mit akart elérni ezzel, rejtély. Viszont az egyházfői megnyilatkozás után újabb fokozatra kapcsoltak a családhoz befutó telefonhívások – és belépett a képbe a zsarolás is.

Egy, az amerikai akcentusa miatt csak az Amerikaiként emlegetett férfi egy terroristaszervezet nevében kezdett el tárgyalni Emanuela szabadon bocsátásáról Mehmet Ali Agca szabadon bocsátása fejében. A török Ali Agca volt az, aki 1981 májusában meglőtte a pápát, az ügy pedig ezzel hirtelen túlnőtt az Orlandi családon, és átlépett a nemzetközi politikába. A túszejtés végül csak elmélet maradt, a telefonhívásokat bonyolító Amerikai kilétére soha nem derült fény.

Mehmet Ali Agca Emanuela Orlandi képével
MUSTAFA OZER / AFP

Ígéretesnek tűnt az a szál is, amelyet egy másik névtelen telefonáló dobott be az egyik olasz televíziós műsorban 2005 júliusában, több mint húsz évvel Orlandi eltűnése után. Ez a szál a római bűnszervezet, a Banda della Magliana vezetőjéhez, Enrico De Pedishez vezetett, akinek a földi maradványait 2012-ben még exhumálta is a Vatikán a család kérésére, Orlandi rokonai ugyanis azt gondolták, hogy a bűnszervezet vezérével együtt temették el Emanuelát. Ez is zsákutcának bizonyult azonban.

De Pedis volt barátnője, Sabrina Minardi tovább fokozta a már így is egyre inkább hajmeresztő történetet, és azt állította, hogy valóban a Banda della Magliana rabolta el Emanuela Orlandit, mégpedig Paul Marcinkus érseknek, a Vatikáni Bank kegyvesztett volt vezetőjének az utasítására, egy közelebbről meg nem nevezett hatalmi játszma részeként.

A Banda della Magliana egyik tagja, Antonio Mancini pedig 2011-ben arra utalt, hogy Orlandi elrablásának egy nagyobb szabású pénzmosási művelethez lehet köze, amelyben a bűnszervezet mellett érintett a katolikus bankként is emlegetett milánói székhelyű Banco Ambrosiano és a Vatikáni Bank is. Hogy legyen még egy világpolitikai csavar is a történetben, Mancini szerint Marcinkus érsek akkoriban ezt a pénzt a lengyel Szolidaritás mozgalom támogatására használta a kommunizmus elleni küzdelemben – amit nyilvánvalóan a szívén viselt a lengyel származású II. János Pál pápa.

Egy másik elmélet szerint Emanuelát Londonba vitték, ahol évekig egy katolikus kongregáció tulajdonában lévő ifjúsági szállóban élt, és költségeit a Vatikán finanszírozta. E szerint az elmélet szerint Londonban halt meg, mielőtt a holttestét visszaszállították volna Rómába, és a Vatikánban temették volna el. 2019-ben két vatikáni sírhelyet nyitottak meg újra, miután fülest kaptak, hogy Emanuelát ott temethették el. Emberi maradványokat nem találtak, a kérdések maradtak.

HANDOUT / VATICAN MEDIA / AFP

És persze nem lenne kellőképpen szövevényes ez a történet, ha egyszer csak nem bukkanna fel benne a szex.

Tommaso Nelli olasz újságíró 2016-ban megjelent könyvében Orlandi egyik barátja azt állította, hogy néhány hónappal az eltűnése előtt a lány elárulta neki, hogy „a pápához közel álló valaki” több alkalommal is molesztálta a Vatikáni Kertekben. Ezt a barátot a Netflix is megszólaltatta a négyrészes Vatican Girl című sorozatában, újabb kérdéseket megnyitva. Tavaly decemberben pedig előkerült egy, a Banda della Maglianához köthető férfi vallomása, aki azt sugallta, hogy Orlandit Vatikánon belüli utasításra rabolták el, mégpedig egy szexbotrány eltusolására.

A Vatikán lehetséges érintettsége egyre inkább előtérbe került az elmúlt években, és mivel a Vatikán hallgatott, maradt a kérdés, hogy miért nem indítottak soha hivatalos nyomozást az ügyben, noha Emanueal Orlandi vatikáni állampolgár volt. A Vatikán ezt mindig azzal hárította, hogy Orlandi olasz területen tűnt el, vagyis az olasz hatóságokra tartozott az ügye.

MASSIMO VALICCHIA / NURPHOTO / NURPHOTO VIA AFP

2023 januárjáig kellett várni arra, hogy a Vatikán hivatalosan elkezdje a saját nyomozását, és a rejtély megoldása érdekében, azt ígérik, a római ügyészekkel is együttműködnek – érthetetlen módon negyven éve először.

Az viszont érthető, hogy az Orlandi család meglehetősen nehezen viselte az egy helyben toporgást. Ennek legtöbbször Emanuela bátyja, Pietro adott hangot – ő a Netflix sorozatának is az egyik központi megszólalója –, aki nemrég már oda jutott, hogy arra célozgatott: II. János pápának köze lehetett a húga eltűnéséhez. A Banda della Maglianához köthető férfi vallomására visszautalva, amelyben arra célzott, hogy a néhai II. János Pál éjszakánként magas rangú egyházi emberekkel tinilányokat keresett, Pietro Orlandi egy olasz tévéműsorban megjegyezte: „Azt mondják, hogy Wojtyła időnként két lengyel monsignorral ment el esténként, és bizonyosan nem azért, hogy megáldja az otthonokat.”

Pietro Orlandi még mindig nem adja fel a keresést
VINCENZO PINTO / AFP

Itt már Ferenc pápa is szükségét érezte, hogy közbeavatkozzon, és elítélte a „sértő és alaptalan célozgatásokat”. Hogy a jelenlegi egyházfő mit tud az ügyről az szintén rejtély, de nem segített elvarrni a szálakat, amikor a 2013-as pápává választása után nem sokkal az Orlandi családdal találkozva azt mondta Pietro Orlandinak, hogy Emanuela „a mennyben van”, amit nehéz másképp értelmezni, mint hogy meghalt. Csakhogy erre nincs bizonyíték.

Pietro Orlandi meg van győződve arról, hogy vannak vatikáni vezetők, akik fel tudnák oldani a rejtélyt. 2019-ben így fogalmazott: „II. János Páltól Ratzingerig és Ferenc pápáig mindannyian tudják, mi történt. De mivel ez annyira káros az egyház imázsára nézve, mindent megtesznek, hogy az igazság ne derüljön ki.”

Az idén elindított vatikáni nyomozás keretében 2023. április 11-én Pietro Orlandi először tett hivatalos vallomást Alessandro Diddi vatikáni főügyésznek. 2023. május 15-én a római olasz ügyészség megnyitotta a harmadik hivatalos vizsgálatot az Orlandi-ügyben, Diddi pedig éppen csütörtökön közölte, hogy az idén indított vizsgálat során új nyomokra is bukkantak, amelyeket átadtak a római ügyészségnek, de a Vatikán is folytatja a nyomozást. 

Még több Élet+Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

 

 

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?