A legtöbb iskolában pénteken és szombaton tartják a ballagást, valószínűleg sok helyen elhangzott vagy elhangzik majd a Gaudeamus igitur kezdetű dal is. Na, de mit is jelent ez?
A ballagások dalrepertoárjából hosszú évek óta kitörölhetetlen ez a latin nyelvű ének, mély átéléssel éneklik a végzős diákok nagy virágcsokrokkal a kezükben, miközben sok szülőnek, nagyszülőnek (és szerintem a diákok egy részének) fogalma sincs, mit is jelentenek a sorok.
Megkérdeztük a „legfiatalabb tanulót”, a tavaly novembertől máris nagy karriert befutó ChatGPT-t, hogy mit is lehet tudni a dalról, és mit jelentenek a sorok.
A "Gaudeamus Igitur" a legismertebb latin nyelvű egyetemi dal, melynek szövegét a középkorban írták. A dal jelentése: "Tehát örüljünk" vagy "Tehát örvendezzünk", és az egyetemi élet örömeit és az idő múlásának elkerülhetetlen tényét ünnepli – állítja a mesterséges intelligencia (MI).
A dal első négy sora így hangzik latinul:
"Gaudeamus igitur,
Juvenes dum sumus;
Post iucundam iuventutem,
Post molestam senectutem"
Ez magyarul azt jelenti:
"Tehát hát örvendezzünk,
Míg ifjak vagyunk;
A kellemes ifjúság után,
A nyűgös öregkor következik."
A dal további soraiban az egyetem és a diákság értékét és fontosságát hangsúlyozzák.
Azt is megírta az MI, hogy a dal szerzője nem ismert. Az első ismert írásos, nyomtatott verzió a dalról 1781-ben jelent meg az "Alma Mater Lipsiensis" (a lipcsei egyetem) kiadványában. A dal azóta világszerte elterjedt, és a legtöbb egyetem ballagási ünnepségein az egyetemi kórusok és a diákok együtt éneklik.
Az ének az egyetemi élet fontosságát és a diákok értékét ünnepli, miközben felidézi az egyetemi évek szórakozását és a barátságokat. A dal eredetileg latin nyelven íródott, de később fordították más nyelvekre is, például németre és angolra is.
„A dal a diákok között olyan népszerűvé vált, hogy az 1987-ben az Európai Unió hivatalos himnusza lett” – állítja a ChatGPT. Ez az állítás természetesen téves: az EU himusza az Örömóda.
A többi információ viszont igaznak tűnik, legalábbis a Google is hasonlókat ír. Mi ebből a tanulság? Egyrészt, hogy a kellemes ifjúság után a nyűgös öregkor következik, másrészt, hogy ne higgyük el, amit a ChatGPT ír. Legalábbis ellenőrizzük az állításait!
Jogos a kérdés: Akkor miért nem rögtön a Google-on keresünk?
Adjunk egy jó pontot is az MI-nek: érettségizni sokkal jobban tud a ChatGPT, azt is kipróbáltuk nemrég:
Középszintű érettségin átlagon felül teljesít a ChatGPT, lazán megvan a négyese
Két hét múlva indul az idei tavaszi érettségi szezon, kipróbáltuk, hogyan teljesítene középszinten napjaink sztárja, a milliók által félelemmel vagy áhítattal használt chatbot. Magyar nyelv és irodalomból egy picit, matematikából viszont jóval az átlag feletti teljesítményt értünk el vele. Mindezt pillanatok alatt.
Az illusztrációhoz szintén az MI segítségét kértük, konkrétan a DeepAI képgenerátornak adtuk meg a témánkat, és kiválasztottuk a "régi rajz" stílust. Hát, ezt adta, ezt kell elfogadnunk. "Tetszett volna a képszerkesztőt megkérni egy normális illusztráció keresésére" - szól a kis örödög a fejünkben.