A konzervatívok ugyanis a legfelsőbb bíróságon próbálják meg elérni az USA-ban leggyakoribbnak számító terhességmegszakítási módszerhez használt hatóanyag betiltását.
Oregon kormányzója, Tina Kotek csütörtökön arra utasította az államot, hogy szerezzen be több évre elegendő készletet a leggyakrabban használt abortusztablettából. Az Egyesült Államokban ugyanis attól tartanak, hogy egy bírósági döntés szigoríthatja a gyógyszerhez való hozzáférést.
A kormányzói iroda szerint az állam és az Oregoni Egészségügyi és Tudományegyetem 22 500 adagot szerez be a mifepriszton tartalmú tablettából. A demokrata Kotek szerint az oregoni páciensek így a bírósági döntéstől függetlenül még évekig hozzáférhetnek a tablettához.
Hogyan és miért lett a nők méhéből csatatér Amerikában?
Csaknem ötven éven át egy legfelső bírósági döntés biztosította az Egyesült Államokban, hogy a nőknek joguk van megszakítani a terhességüket, nemcsak akkor, ha az egészségük vagy az életük veszélyben van, hanem akkor is, ha nem akarnak terhesek lenni. Most, a legfelső bíróság konzervatív többségének köszönhetően karnyújtásnyira van ennek a jognak a felülírása.
Korábban Washington, Kalifornia, New York és Massachusetts államok is nagy készleteket vásároltak a leggyakrabban használt abortusztablettából az elmúlt hetekben, és hasonló bejelentést tett Maryland kormányzója is. New Jersey kormányzója egyelőre csak fontolgatja, hogy meglépi ugyanezt.
A kérdéses abortusztablettát több mint húsz éve engedélyezte az amerikai gyógyszerhatóság (FDA), több mint ötmillió terhességmegszakítást végeztek vele az igazságügyi minisztérium szerint. A kutatások alapján a gyógyszeres abortusz biztonságos és hatékony, a szövődmények pedig kifejezetten ritkák.
A mifepriszton nevű hatóanyag ügyében tavaly indított pert egy konzervatív keresztény jogi csoport (Alliance Defending Freedom) a gyógyszer ellenzőinek képviseletében, akik szerint a tabletta engedélyezése hibás volt.
A gyógyszer ellenzőinek egyébként jellemzően nem a konkrét hatóanyaggal, hanem általában a terhességmegszakítással van bajuk. Ugyanazok a csoportok lobbiznak az Amerikában legbiztonságosabbnak és leggyakoribbnak számító abortusztabletta ellehetetlenítéséért, amelyek tavaly elérték, hogy a konzervatív többségű amerikai legfelsőbb bíróság eltörölje az alkotmányos abortuszjogot.
Floridában a republikánus Ron DeSantis kormányzó nemrég írta aláírta a legújabb terhességmegszakítás lehetőségét szűkítő törvényt. Ez a jogszabály a terhesség hatodik hetét követően megtiltja az abortuszt. A szigorítás ugyanakkor csak azután léphet életbe, hogy Florida állam legfelsőbb bírósága döntést hoz a jelenlegi, 15 hét utáni tilalmat tartalmazó jogszabály törvényességi vizsgálatában.
Eltörölték az alkotmányos abortuszjogot az Egyesült Államokban
Az USA legfelső bírósága az 1973-as Roe kontra Wade döntéssel ment most szembe. Missouri államban a döntést követően fél órán belül teljes abortusztilalmat vezettek be.