Sokkal kevesebbet tévéznek a gyerekek a felnőtteknél, de így is napi 2,5-3 órát. A nagyobbak is csak azért néznek kevesebb tévét, mert a telefonjukat nyomkodják.
Ugyan egyre kevesebb gyerek tévézik, a tévé előtt töltött idő nem csökken – derül ki a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) megbízásából készült Nielsen-elemzésből kiderül.
A 18 év alattiak közül most már 15-18 százalékkal kevesebben tévéznek, mint tíz évvel ezelőtt, nyilván azért, mert inkább a telefonjuk van a kezükben. Azonban így is több óra a tévéidő:
- a 4–7 éves korosztályban naponta 3 óra 1 perc átlagosan,
- a 8–12 évesek között napi 2 óra 58 perc,
- a 13–17 éveseknél 2 és fél óra,
- de ez még mindig messze elmarad attól, hogy a felnőttek naponta átlagosan 5 óra 15 percet töltenek a tévé előtt.
Az elemzés azzal a meglepő adattal is előállt: este 10 órakor minden negyedik óvodáskorú gyerek a tévé előtt van (hogy ez miként jött ki, tehát például beleszámították-e azokat, akik a szüleikkel közös szobában vannak, és már alszanak, amikor a felnőttek még nézik a tévét, arra nem tért ki a közlemény). A 8-12 éveseknek pedig a 30 százaléka néz tévét este tízkor.
2021-re a 4-7 éves gyerekek műsorfogyasztásának legnagyobb részét – közel a felét – a rajzfilmek tették ki, a magányos tévénézésnél még inkább ez dominál. A 2-3. helyen stabilan a sorozatok és a vígjátékok álltak.
A 8–12 évesek körében az általános szórakoztató csatornák a fiatalabbakhoz képest nagyobb arányt képviseltek a tévénézési időből, illetve ennél a korosztálynál már megjelenik a sport iránti érdeklődés is. A 13–17 éveseknél pedig már sokszínűbb a műsorfogyasztás, a legtöbben a sorozatokat nézik közülük.
(Nyitóképünk illusztráció)