Elárasztották a virágok a politikusi közösségi oldalakat.
A nőnap kötelező közösségi médiás esemény lett, a legtöbb politikus úgy érzi, nem engedheti meg magának, hogy ne használja ki a köszöntésben rejlő lájkpotenciált, paradox módon teljesen hátat fordítva a nőnap eredeti jelentőségének, virágokba és emojikba fullasztva az emberi jogokat. Hogy ezek a posztok mennyiben járulnak hozzá a nemek közötti egyenlőséghez, a bérszakadék betemetéséhez vagy a nők elleni erőszak visszaszorításához, az erősen kérdéses, mindenesetre sokat elárulnak arról, hogy mire is számíthatunk nőügyekben a politikusoktól.
A közösségi oldalaikat átfésülve ezt tudtuk meg:
– A nők nőnapon nagy eséllyel hölgyek. Esetleg hölgyeim.
– A közösségi posztok sztárja a tulipán.
– Tulipán alapon viszont vannak variációk. Van a minimalista köszöntés, egy fotó és más semmi, mint Kocsis Mátéé, és van a kampányplakátnak beillő grafika, amelynek egy sarkában megbújik visszafogottan a politikusi szignó, mint Deutsch Tamás és Németh Szilárd esetében. Van a „tulipán idézettel” konstrukció, ahol a virágot egy mélyenszántó gondolat kíséri, mint Márki-Zay Péter és Vona Gábor esetében. És van a személyességre modellkedéssel ráerősítő jókívánság, mint amit Varga Mihálytól kaptak a női követők.
– Van a politikus, aki nem kíméli meg a nőket a saját helyzetértékelésétől, így ők a tulipánok mellé, ha kell, ha nem, néhány keresetlen szót is kapnak, mint Gyurcsány Ferenctől, aki ezt tartotta fontosnak közölni: „Férfivilág van. Kialakult, elfogadott, persze időnként felrúgott szerepek. Nehezebb nőnek lenni, mint férfinak, de talán szebb nőnek lenni, mint férfinak. Ki tudja?” De legalább ölelést nem adott mellé.
– Az igazi személyességet azonban a videós műfaj adja, itt a kamerába beszélve lehet szorongatni a virágot, és keresni a szavakat, hogy miért is készült ez a felvétel. Márki-Zay Péter ehhez két férfitársát is segítségül hívta, hiszen ahány kéz, annyi virág, de Orbán Viktor egyedül merészkedett le az alagsorba, hogy ott a gyanútlan „tisztaságért felelős hölgyeket” letámadja a virágokkal.
– A nőnapi köszöntőcunamiban nem sokan merték kiejteni a szájukon a feminista jelzőt, Karácsony Gergely megtette.