A fallosz két- és háromdimenziós ábrázolásai mindenütt jelen voltak a római világban, most úgy tűnik, megtalálhatták az egyetlen ismert életnagyságú római dildót.
Northumberlandben, a Vindolanda római erődben találták meg azt a római kori leletet, amelyet 1992-ben egy stoppoló szerszámként katalogizáltak. Régészek viszont most arra a következtetésre jutottak, hogy tévedés történt: nem egy foltok varrására használt szerszámra bukkantak, hanem az egyetlen életnagyságú római dildóra.
„Be kell vallanom, egy részem úgy gondolja, hogy magától értetődő, hogy ez egy pénisz. Nem tudom, ki írta be a katalógusba. Talán valaki kényelmetlenül érezte magát miatta, vagy nem gondolta, hogy a rómaiak ilyen bohóságokat csinálnak” – mondta a felismerés pillanatáról Rob Collins, a Newcastle-i Egyetem régészprofesszora.
A fallosz két- és háromdimenziós ábrázolásai mindenütt jelen voltak a római világban: mozaikokon, freskókon, edénydíszítéseken vagy nyakba akasztott medálokon. A vindolandai fallosz 16 cm hosszú, de a kutatók szerint valószínűleg nagyobb lehetett, mivel a régészeti fa hajlamos a zsugorodásra és a vetemedésre.
A leletet egy árokban találták, több tucat cipő és ruházati kiegészítő volt mellette.
Az ősi fallikus tárgyakat gyakran használták a gonosz elhárítására. Az elemzés kimutatta, hogy a vindolandai fallosznak feltűnően simább végei voltak, ami arra utal, hogy hosszabb időn keresztül használták valamire. Hogy mire, arra három lehetséges elmélet létezik most.
Elképzelhető, hogy szexuális játékszer volt, használhatták örömszerzésre vagy kínzóeszközként is – magyarázta Rob Collins, aki hozzátette, a görög és római művészetből tudjuk, hogy használtak dildót, de régészeti bizonyíték még nem volt erre.
Egy másik elmélet szerint konyhai eszköz lehetett, amelyet élelmiszerek őrlésére használtak. Egy harmadik elmélet szerint pedig egy szobor része lehetet, amelyet a járókelők megérintettek, hogy szerencsét hozzon nekik – ez is elterjedt volt a Római Birodalomban.
Még több Élet+Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: