A tanuló szerint pszichológiai hadviselést folytattak ellene a gimnáziumban tavaly őszi véleménynyilvánítása miatt. Azt mondja, nem a személyes bosszú vezérli, hanem példát akar mutatni, szerinte "vissza kell tolni a határokat".
A TASZ segítségével pert indít volt iskolája ellen Pankotai Lili. A tanuló erről TASZ-os segítőjével közös, a Telexnek adott interjújában beszélt.
Pankotai tavaly október 23-án lett országosan ismert, amikor egy, a tanárok helyzete miatt tartott tüntetésen szenvedélyes, kormánykritikus beszédet mondott, melyben volt néhány trágár szó is. A kormánymédia azonnal akcióba lendült, jött a menetrendszerű karaktergyilkosság, de a tanulótól saját iskolája, a pécsi Ciszterci Rend Nagy Lajos Gimnáziuma is elhatárolódott. Pankotai úgy érezte, elfogyott körülötte a levegő, szerinte pszichológiai hadviselést folytattak ellene, és tavaly novemberben eljött az iskolából, sőt, Pécsről is, azóta a budapesti Alternatív Közgazdasági Gimnázium tanulója.
Pankotai a Telexnek a hamarosan induló per kapcsán arról beszélt, hogy a kormány kitolta a hartárokat, hozzászoktatta az embereket ehhez a rendszerhez, és ideje lenne elkezdeni visszatolni a határokat. Mint mondja, ez nem személyes háború, de "elfogadhatatlan dolgok" történtek vele. Ellehetetlenítették, az iskola a saját presztízsével foglalkozott, nem a diákjával, és még azt is rátolták, hogy a tanárok frusztráltsága is az ő hibája.
Zeller Judit, a TASZ munkatársa arról beszélt, hogy Lili perének óriási a szimbolikus jelentősége. Az iskolát úgy perlik be, hogy esetleg a fenntartót is be lehessen vonni, mert bár az iskola sértette meg Pankotai jogait, de próbálnak rámutatni arra is, hogy egy iskola nagyon sokszor egy fenntartótól függ. Próbálják úgy időzíteni a pert, hogy ha diákoknak be kell menniük a bíróságra tanúskodni, az nem zavarjon bele az érettségibe.
A per tárgy az lesz, hogy megsértették Pankotai személyiségi jogait. Őt egy valahol kifejtett véleménye miatt olyan bánásmód érte az iskolában, ami azokat nem érte, akik nem mondták el a véleményüket. A véleménynyilvánítást nem torolhatja meg az iskola, mondta Zeller. A jogász arra számít, hogy megnyerik a pert, az precedens értékű lesz, és komolyan veszik a diákok véleménynyilvánítási jogát az iskolában.
Pankotai arról beszélt, szeretné, ha volt iskolája erre nem úgy reagálna, hogy "akkor most belemegyünk egy harcba, és győzzön a jobb". Ehelyett gondolkodásra szeretné késztetni az összes iskola vezetőségét, és a diákok figyelmét fel szeretné hívni arra, hogy nem szabad mindent hagyni.
"Elfogadtuk a NAT-ot, elfogadtuk a péntek nyolcadik órát, elfogadtuk azt a mérhetetlen nagy elbutítást, ami jelenleg történik. Elfogadtuk, hogy ha véleményünk van, retorzió ér, ezért már nem is mondjuk el a véleményünket. Az én kiállásom egy példa akar lenni."
A TASZ Pankotaié mellett indítani fog egy nagyobb pert, amiben a szülőket és a diákokat fogja képviselni az állammal szemben, és lesz egy harmadik per is, amiben a kirúgott tanárokat fogják képviselni. Zeller azt mondta, a TASZ célja az előbbivel az, hogy ahol tényleg hiányoznak a tanárok, ott be tudják bizonyítani: sérül a diákok tanuláshoz való joga, és ezt mondja ki egy bíróság is. A kirúgott tanárok ügyében pedig már bement a kereset a bíróságra, ott már akár februárban lehet tárgyalás.
Ha ezekben az ügyekben nyernek a bíróságon, akkor anyagi jóvátétel lehet a következmény, Pankotai pere esetében pedig emellett akár lehet az, hogy nyilvánosan bocsánatot kell kérnie az iskolának, mondta Zeller.
Pankotai azt mondta, egy nyilvános bocsánatkéréssel nem lehetne jóvátenni a történteket. "Az kérdés, hogy mivel lehetne, erre egyelőre én sem tudom a választ." A tanuló arról is beszélt, hogy a történtek ellenére a további tüntetéseken is színpadra lép majd, "már megvan a szöveg". Attól pedig nem fél, hogy a per miatt megint jobban a média figyelmébe kerül, és ennek megint negatív következményei lehetnek rá nézve, mert úgy érzi, őt már mindenhonnan eltávolították, nincs már vesztenivalója.