A terv ellen több mint 3000 aláírást gyűjtöttek, de ez hiábavalónak bizonyult.
Már nemcsak látványtervek, hanem a felújítás közben, titokban készített fotók is bizonyítják, hogy valóban fehérre festik a Gizella királyné által alapított veszprémi székesegyház freskóit, amelyeket ugyanaz a Szirmai Antal készített, akinek másik falfestményeit épp nemrég, az Operaház felújításakor még milliárdokért restaurálták – írja a fotókat megszerző és bemutató Válasz Online.
A portál emlékeztet: véletlenül, egy februári tévéműsorban bemutatott látványtervből derült ki, hogy a templomot az Európa Kulturális Fővárosa-program miatt érkező állami támogatásból felújíttató érsekség lefestetné a freskókat.
Frissítés: Mint ahogy korábbi cikkünkben is írtuk: a felújításhoz baz EKF-hez való kapcsolódás okán ítélte meg a kormány a Veszprémi Érsekségnek a forrásokat, azok felhasználásába és a fejlesztések levezénylésébe sem az önkormányzatnak, sem az eseményt lebonyolító cégnek, a VEB 2023 Zrt.-nek nincs beleszólása.
Veszprém Európa Kulturális Fővárosa lesz, de kintről is tilos fotózni az egyházi épületek rekonstrukcióját
A barokk korihoz hasonló méretű építkezés folyik a veszprémi várban, de hatalmas botrány lett belőle, és a hívek egy része le akarja váltani az egészet kilobbizó érseküket.
Az érsekség főépítésze, Vörös Tamás a freskók lefestését részben annak rossz állapotával, sófertőzöttségével indokolta, részben pedig azzal, hogy a székesegyház 1974-78-as felújítás során Szirmai munkájának nagy részét átfestették, és az eredeti felületek erősen sérültek a ma látható réteg alatt.
Turul és arany csodaszarvas nem lesz, Veszprém a város sebeit gyógyítja az EKF-milliárdokból
A rendelkezésre álló lehetőségektől nem elrugaszkodva készül Európa Kulturális Fővárosának Veszprém, a balatoni régióval együtt. Megújulnak és kulturális funkciót kapnak a város barna övezetei. A hivatalos megnyitót január 21-én tartják, de a beruházások később készülnek el, a programok igazán nyáron pörögnek fel.
A terv ellen több mint 3000 aláírást gyűjtöttek, majd mivel ez hiábavalónak bizonyult, a Szent Mihály Védegylet nevű katolikus egyesület Udvardy György érsek elmozdítását kérte Ferenc pápától, és egy érsek is felszólalt az ügy ellen.
Az érsekség szerint ez egy védőréteg, amit egy későbbi felújítás során el lehet távolítani, és helyre lehet állítani a figurális ábrázolást. A változtatás technikai értelemben tehát nem végleges.
A Válasz Online fotóiból kiderül, hogy a következő változtatásokat eszközölték a székesegyház felújítása közben:
- az ornamentális és figurális falfestmények helyett fehér lesz a fal;
- az 1910-es, neogótikus főoltár eltávolítása;
- a padló eredeti kőburkolatának fehérre cserélése;
- részben eltávolítják az üvegablakokat, amelyeken a 20. század kiemelkedő üvegművésze, Árkayné Sztehlo Lili alkotásai voltak.
A Válasz azt írja: bár kérték, de nem kapták meg a műemlékek eltávolításának engedélyeit a megyei kormányhivataltól, azonban a Szent Mihály Védegylet egyik tagja betekintést kapott az építési engedély értelmezéséhez nélkülözhetetlen értéktárba. Jegyzetei szerint abban a padozat, az oltár és a festett üvegablakok is megőrzendő, el nem távolítandó tételként szerepelnek, ugyanakkor az érsekség sajtófőnöke közölte: az értéktárhoz egy kiegészítés is tartozik, és abban a szakértő már lehetőséget látott az említett elemek eltávolítására. Ez a kiegészítés alapozhatja meg a mostani munkálatok jogszerűségét – írja a portál.