Élet+Stílus MTI/hvg.hu 2022. december. 04. 11:38

Irán felfüggeszti az erkölcsrendészet működését, de így is marad, aki ellenőriz

Az iráni főügyész szerint feloszlatják az erkölcsrendészetet, de azért marad még szervezet, amely az "emberek viselkedését" ellenőrzi. A bejelentés nem sokkal azután érkezett, hogy a törvényhozás a fejkendő-viselési szabályok módosítását valószínűsítette.

Mohammad Jafar Montazeri főügyész bejelentette: felfüggesztik az erkölcsrendészet működését. Montazeri megfogalmazása szerint a szervezet megszüntetéséről szóló döntés „ott született, ahol a szervezetet megalakították”. Hangsúlyozta, hogy a szervezetnek semmi köze az iráni igazságszolgáltatási rendszerhez, amely azonban a továbbiakban „közösségi szinten fogja ellenőrizni az emberek viselkedését”.

Az erkölcsrendészet tagjaival a szeptember 16-án kirobbant tüntetéssorozat óta szinte egyáltalán nem lehet találkozni az utcákon, ami arra utalt, hogy a szervezetet fel fogják oszlatni. Nem egyértelmű azonban, hogy a mostani bejelentés nyomán a későbbiekben újra fel lehet-e állítani a testületet, vagy végleg megszüntetik azt.

Az Iránban tüntetőknek erős nemzeti tudatuk van, és országuk jövője érdekében cselekednek - összegzi a térség szakértője

Irán egyes részein polgárháborús, máshol normális a helyzet. A felek kivárásra játszanak, számos kimenetel lehetséges a reformoktól az összeomlásig - így nyilatkozott a HVG-nek Teheránból Csicsmann László Közel-Kelet-szakértő, a Széchenyi Egyetem dékánja.

A főügyész szintén szombaton jelentette be, hogy a törvényhozás felülvizsgálja a nők kötelező hidzsábviselési szabályait, a módosítást néhány héten belül hozhatják meg.

Az iráni zavargások szeptember 16-án kezdődtek, miután az erkölcsrendészet őrizetbe vett egy 22 éves, kurd származású nőt a fejkendőviselési szabályok megsértése miatt. A nő később meghalt, valószínűleg rendőri erőszak áldozata lett.

 

Irán felülvizsgálja a nők kötelező fejkendőviselési szabályait

Miután két hónapja folyamatosak a tüntetések, zavargások, inkább változtatnak a kötelező fejkendőviselés szabályain.

A Human Rights Activists nevű szervezet szerint idáig több mint 400 tüntető halt meg az utcai harcokban, és legalább 18 ezer embert tartóztattak le. A nők tiltakozásul egyre nagyobb számban tagadják meg a hidzsáb viselését.

(Nyitóképünkön egy iráni rendőr és az „illetlen ruházata” miatt letartóztatott nő 2007-ben)

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.