A kamaszok elégedettségi szintjére leginkább abból következtethetünk, hogy a szüleik mennyire elégedettek a saját helyzetükkel, valamint abból, hogy milyen a serdülők véleménye az anyjuk, apjuk szülői teljesítményéről.
A kamaszok elégedettebbek az életük minden területével, mint a szüleik, és minél fiatalabbak a serdülők, annál inkább elégedettek. Leginkább az egészségükkel, a családi kapcsolataikkal és a barátaikkal elégedettek, legkevésbé a zsebpénzükkel, a szabadidejük mértékével és a tanáraikkal - derül ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Társadalomtudományi Kutatóközpont kutatóinak közös - a családi jellemzők generációk közti átörökítését vizsgáló - tanulmányából.
Minél nagyobb volt a szülők szubjektív jólléte, annál inkább öröklődött annak mértéke a kamasz gyerekeikre. És minél jobbra értékelték a tinik a szüleik – különösen az anyjuk – szülői reagálását, főként olyan helyzetekben, amikor betegek vagy fontos életeseményükről van szó, annál nagyobb volt az elégedettségük. A szülői minőség jobb előrejelzőnek bizonyult, mint a szülők iskolázottsága vagy a kamaszok szubjektív ítélete a család anyagi körülményeiről.
Az is kiderült a kutatásból, hogy az anyai teljesítménynek nagyobb hatása van a gyerekeik jóllétére, mint apainak, ami a társadalmilag alulértékelt anyai otthoni munka kiemelkedő fontosságát bizonyítja. Az eredmények szerint, ha egy lány az anyja szülői képességét jóra értékeli, akkor a lány a szubjektív jólléte nagyobb lesz ahhoz képest, mint amikor egy fiúgyermek értékeli jónak a szülője képességeit.
Ez a fajta, nemek szerinti jóllét-átörökítés hozzájárulhat a nemek között egyenlőtlenségek csökkentéséhez. A tanulmány a Journal of Family Studies folyóiratban jelent meg. Az elemzés egy 852 magyar családot tartalmazó reprezentatív minta segítségével készült, amely 12-16 éves serdülők és szüleik jóllétre vonatkozó, összekapcsolt válaszait tartalmazza.
Még több Élet + Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: