Súlyos zaklatási ügyek kerültek elő az Al Jazeera szerkesztőségéből. A dolgozók mérgező munkahelyi kultúráról, szexizmusról, rasszizmusról és bullyingról számoltak be.
Kamahl Santamaria veterán tévés újságírónak számít, a legújabb munkahelyéről, az egyik új-zélandi tévécsatornától azonban alig 32 nap után kellett távoznia, miután nem megfelelő volt a viselkedése. Hamarosan kiderült, hogy ez csak a jéghegy csúcsa, a botrányos távozása után ugyanis a volt kollégái is elkezdtek történeteket megosztani a viselkedéséről a korábbi munkahelyén, az Al Jazeeránál, ahol 16 éven át dolgozott.
Az ügybe a BBC is beleásta magát, az Al Jazeera több jelenlegi és volt munkatársával készítettek interjúkat, üzeneteket és dolgozói panaszokat is megvizsgáltak. Kiderült, hogy a dohai newsroomban többen is bepanaszolták Santamariát szexuális zaklatás miatt, a céget pedig azzal vádolták, hogy nem foglalkozott a panaszokkal, noha az alkalmazottak jelezték, hogy a zaklatások mellett a szexizmus, a bullying, a rasszizmus is problémát jelentett.
Kamahl Santamaria egy nyilatkozatban elismerte a kifogásolt viselkedést, és bocsánatot kért, ha ez bárkit kellemetlenül érintett volna, illetve elismerte azt is, hogy a korábban „kacérkodónak”, „túlságosan barátságosnak” tekintett viselkedése valójában nem volt helyénvaló a szerkesztőségben.
Santamaria 2005-ben került az Al Jazeerához, idővel a csatorna egyik sztárműsorvezetője lett. A kollégái a BBC-nek tolakodó Twitter-üzenetekről, szerkesztőségi fogdosásokról számoltak be: hol a vállukon érintette meg őket, hol megölelte, megpuszilta őket. „Többször be kellett mennem a mosdóba, hogy letöröljem Kamahl nyálát az arcomról” – mondta az egyik fiatal producer.
„Egy profi férfinak egy komoly szerkesztőségben nem kellene többször is elmondani, hogy ne üzengessen a kollégájának arról, hogy mennyire szexi, vagy utalgasson a melleire, vagy ölelgetésre hívja, még akkor sem, ha ő azt gondolja, hogy barátok” – mondta a BBC-nek nyilatkozó producer.
A volt és mostani kollégák is azt állítják, Santamaria viselkedésének többször is voltak tanúi. Egy férfi kollégája arról számolt be, hogy Santamaria szájon csókolta a newsroom közepén. Egy másik producer azt mondta, a műsorvezető nyakon csókolta szintén mások szeme láttára.
Az Al Jazeeránál azok után kénytelenek szembenézni a volt műsorvezetőjük viselkedésével, hogy Santamariának távoznia kellett az új-zélandi csatornától, ahol vizsgálatot indítottak ellene. Az áldozatok ugyanakkor egészen mostanáig arról számoltak be, hogy a zaklatás elleni irányelveket figyelmen kívül hagyták a cégnél, és sok munkatársukat „törvényen felülinek” tekintették, ezért nem is foglalkoztak az ellenük felhozott panaszokkal.
Kapcsolt képünkön az Al Jazeera dohai székháza.
Még több Élet + Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: