A licitálók azt hitték, hogy egy ritka, 18. századi műtárgyért versengenek.
Átszámítva 3,7 milliárd forintért árvereztek el egy eredetileg legfeljebb 2000 euróra (8,4 millió forint) becsült kínai vázát a Párizs melletti Fontainebleau-ban, miután a licitálók úgy gondolták, egy ritka, 18. századi műtárgyért versengenek.
A váza végül 7,7 millió euróért (3,2 milliárd forint) – eladói jutalékkal együtt 9,12 millió euróért – kelt el, csaknem négyezerszer többért, mint amennyire becsülték a leütési árat.
Az úgynevezett tiencsiuping porcelánvázát egy Franciaország tengerentúli területein élő asszony ajánlotta fel aukcióra. Az elnevezés „mennyei szférát” jelent és az edény alakjára utal.
Jean-Pierre Osenat, az Osenat aukciósház tulajdonosa azt mondta, hogy a tulajdonos nem is látta a vázát, amely elhunyt édesanyja öröksége részét képezte, s amelyet Bretagne-ból szállítottak az aukcióra.
Osenat elmondta, hogy bár az aukciósház szakértői a sárkányokkal és felhőkkel díszített gömbalakú vázát „meglehetősen átlagosnak” nevezték, és azt állapították meg, hogy az a 20. században készült, a licitálók – zömében kínaiak – úgy vélték, hogy egy igen ritka, 18. századi műtárgy került kalapács alá.
Cédric Laborde, az Osenat vezetője elmondta, hogy a váza a katalógusba kerülése után azonnal rendkívüli népszerűségre tett szert, az érdeklődők nagyrésze kínai volt, s az új tulajdonos is közülük került ki.
(Nyitóképünk illusztráció.)