Hangsúlyozzák a professzor szakmai elismertségét és követelik az indoklás nyilvánossá tételét.
Nem tudják, milyen érdekeket szolgál Karsai György, a Doktori Iskola vezetőjének indoklás nélküli kirúgása, de biztos, hogy nem a Doktori Iskoláét és nem a hallgatókét – kezdik Rátóti Zoltánhoz, a Színház- és Filmművészeti Egyetem (SZFE) rektorához intézett nyílt levelüket az egyetem doktoranduszai, doktorvárományosai és doktorjelöltjei, melyet a Népszava idézett. Azt külön ízléstelennek tartják, hogy ezt követően „jókedélyű posztban” búcsúzik tőle az intézmény honlapján.
„Súlyosan méltatlannak és felelőtlennek tartjuk mind az eljárást, mind a döntést, mellyel a Doktori Iskola további sorsát veszélyezteti” – fogalmaznak. Hozzátéve: hogy Karsai a Doktori Iskolát a hallgatók és a tudomány iránti legmagasabb fokú elkötelezettséggel vezeti, így csak személyes ellenérzés állhat az elbocsátás hátterében, ez pedig elfogadhatatlan. Ezért – egyetlen lehetséges megoldásként – ennek a döntésnek a visszavonását kérik.
Tiltakozik a Színházi Kritikusok Céhe elnöksége is, közleményükben felidézik, hogy Rátóti még a sajtó kérdésére sem indokolta, miért kellett „a szakmában széles körben elismert, tudását, rátermettségét és pedagógiai készségeit számtalan alkalommal bizonyító, mind a modellváltás előtt vele együtt dolgozó tanárok, mind pedig a hallgatók által támogatott, nagyszerű szakembernek távoznia az egyetemről”. A lépést nem csak méltatlannak és elfogadhatatlannak tartják, de úgy látják: a jogszerűsége is kérdéses, az emberi oldalt nem is említve – teszik hozzá.
„Karsai György korábban egyértelműen politikai alapú támadások céltáblájává vált” – idézik fel, kiemelve Vidnyánszky Attila, az egyetem tulajdonosi jogait gyakorló alapítvány kuratóriuma elnökének korábbi nagy port kavart kijelentését. „Amennyiben Karsai György kirúgása mögött politikai ok állt, az törvény- és Alaptörvény-ellenes; már csak ennek tisztázása miatt is elengedhetetlen lenne nyilvánosságra hozni egy színházszakmai és/vagy pedagógiai érvekkel megtámogatott indoklást, ha ugyan létezik ilyen” – fogalmaznak. Egyúttal szolidaritásukat fejezik ki Karsai Györggyel, megköszönve neki, amit az elmúlt évtizedekben tett a magyar színházi szakma előremeneteléért.