Az Egészségügyi Világszervezet szerint komoly gondot jelent, hogy a kormányzatok világszerte lényegesen kevesebbet tesztelnek.
„A vírus szabadon terjed, és az országok nem kezelik hatékonyan a betegség okozta terhet” – mondta a Politico tudósítása szerint Tedros Adhanom Ghebreyesus, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) vezetője egy sajtótájékoztatón. A szervezet vészhelyzeti bizottságának legutóbbi üléséről beszámolva Tedros elmondta, hogy a bizottság tagjai aggódnak a Covid–19 fölötti ellenőrzés csökkenése miatt, ami „egyre nehezebbé teszi a variánsok hatásának értékelését” a vírus terjedése és a betegség jellemzői szempontjából. A diagnosztikát, a kezeléseket és a vakcinákat sem alkalmazzák hatékonyan – mondta.
Maria Van Kerkhove, a WHO járványügyi szakértője elmondta, hogy a szervezet hatékonysága is csökkent a variánsok értékelésének területén, mivel az országok kevesebb genetikai szekvenciát adnak át nekik. Ugyanakkor a magas fertőzöttségi arányok bőséges lehetőséget adnak a vírusnak arra, hogy továbbfejlődjön, és megkerülje a védőoltás nyújtotta, vagy a korábbi fertőzés révén szerzett védelmet.
A politikusok még az európai esetek növekedésének tükrében sem mutattak túl nagy kedvet a szigorú intézkedésekhez való visszatérésre – a teljes lezárásról nem is beszélve, hiszen nem rég oldották fel azt.
Az esetek száma több európai országban is exponenciálisan emelkedik, emlékeztetve a korábbi hullámokra. Olaszországban az esetek ismét a februári szintet érték el, és meredeken emelkedő pályán vannak. Franciaországban a számok az április eleji csúcsra való visszatérést mutatják.
Az Európai Gyógyszerügynökség és az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ hétfőn sürgette az országokat, hogy a kórházi felvételek emelkedő tendenciája miatt kezdjék meg a második emlékeztető adagok beadását az idősebb lakosság körében.