Élet+Stílus hvg.hu 2022. március. 10. 13:09

Magyar Sajtódíjat nyert Dezső András, Az Év Gazdasági Újságírója lett Szabó Yvette – átadták az idei MÚOSZ-díjakat

Átadták a hagyományos sajtónapi díjakat csütörtökön a Magyar Újságírók Országos Szövetségében (MÚOSZ), ahol a HVG két munkatársát is elismerték.

A rendezvényen Polyák Gábor, az ELTE Média és Kommunikáció Tanszék vezetője, a Mérték Médiaelemző Műhely alapítója, illetve az egyesült ellenzék sajtópolitikai kabinetvezetője ünnepi beszédében hangsúlyozta, hogy „az újságírás talán az egyetlen olyan szakma, amely az erejét, a felhatalmazását tisztán a bizalomból nyeri.

Az újságíró és a közönség közötti bizalom a demokratikus társadalom egyik legfontosabb kötőanyaga, ami biztosítja, hogy a hatalomgyakorlás ne veszítse szem elől a köz érdekeit, a választás pedig valóban megfontolt döntés lehessen”.

Később azonban leszögezte: „az újságírás mint szakma, mint értékrend, ekkora bajban még sosem volt, és egyáltalán nem lehetünk biztosak abban, hogy van innen még visszaút. A Reuters Institute 2021-es Digital News Report-ja szerint például a sajtóval szembeni magyar bizalmi index 30 százalékon áll” – emlékeztetett, és hozzátette: ehhez a lesújtó eredményhez jelentősen hozzájárult a közmédia teljesítménye, s hogy „a közösségi médiában a gyűlölködés hangosabbá válik, a józanész elhalkul”.

Fazekas István

Kocsi Ilona, a MÚOSZ elnöke arról beszélt, „közvetlen szomszédunkban háború zajlik, óriási tisztelettel adózunk a háborúról tudósító újságírók és civilek emberfeletti teljesítményének. Ehhez képest a határon belül dolgozó újságíróknak könnyebb a dolguk: ’csak’ a hatalom információ-visszatartó, esetenként információeltérítő gyakorlatával kell szembe szállniuk, ’csak’ a hazugságot kell leleplezniük, ’csak’a sajtó szabadságáért, a tájékoztatás jogáért kell megvívni a mindennapi harcot.”

A Sajtóházban az ünnepséggel egyidőben Március címmel fotókiállítás nyílt, melyet Keleti Éva, Kossuth- és Balázs Béla-díjas magyar fotográfus nyitott meg.

Az ünnepségen a következő díjakat adták át:

Magyar Sajtódíj (A MÚOSZ 4 éve alapított szakmai díja a legmagasabb színvonalú újságírói teljesítményt nyújtó sajtómunkások és alkotóközösségek elismerésére.)

  • Dezső András, a HVG újságírója
  • Vitéz F. Ibolya, a 24.hu újságírója
  • a 444.hu szerkesztősége
Fazekas István

Aranytoll Életmű-díj (A több évtizedes újságírói pályafutásuk alatt kiemelkedő munkát végzett kollégák kaphatják, életművük elismeréseként.)

  • Ballai József újságíró, szerkesztő, többek között a Petőfi Népe, a Világgazdaság, az Amerika Hangja volt munkatársa
  • Bikácsy Gergely író, film- és irodalomkritikus, esszéíró, filmesztéta, filmtörténész, dramaturg, szerkesztő, színész, egyetemi tanár
  • Friss Róbert újságíró, szerkesztő, többek között volt a Népszabadság lapszerkesztője és a Népszava főszerkesztője
  • Miskolczi Miklós író, újságíró, a Kiskegyed alapító főszerkesztője volt
  • Zappe László újságíró, színházi kritikus, volt a Népszabadság munkatársa, a Kritika főszerkesztő-helyettese
  • Pallai Péter, volt a BBC munkatársa, a budapesti iroda vezetője

Az Év Gazdasági Újságírója

  • Szabó Yvette, a HVG újságírója

Fazekas István

Vastoll-díj (A MÚOSZ Elnöksége 2018-ban hozta létre e díjat, amelyet sok évtizedes újságírói munkásságukért és a MÚOSZ iránt tanúsított hűségükért azon kollégák kapják, akik betöltötték 90. életévüket.)

  • Berkes Péter, aki 65 éve tagja a szövetségnek
  • Farkas László Aranytoll-díjas, aki 61 éve tagja a MÚOSZ-nak.
  • Heltai András Aranytoll-díjas, aki 42 éve tagja a szövetségnek.
  • Keleti Éva Aranytoll-díjas, a MÚOSZ tiszteletbeli elnöke, aki 68 éve tagja a MÚOSZ-nak.
  • Salamon Magdolna, aki 1953-tól volt tagja a szövetségnek.
  • Wormser Antal, aki 1950 óta, vagyis 72 éve tagja a MÚOSZ-nak.

Földes Anna interjú-díj

  • Tölgyesi Gábor, a Népszava újságírója

Soó Rezső-díj

  • Pusztay Sándor, könyv- és lapkiadó, főszerkesztő, író, újságíró

Virág F. Éva-díj

  • Lakner Dávid, a Magyar Hang újságírója
Laudáció Dezső András Magyar Sajtódíjához Gergely Mártontól, a HVG felelős szerkesztőjétől

Nincs meglepetés abban, hogy Dezső András 2022 márciusában kapja meg a MÚOSZ Sajtódíját, és természetesen a díj átadására is csak az 1848-as forradalom évfordulóján kerülhet sor.

Kétség sem fér hozzá, hogy Dezső András az egyik legfontosabb újságíró ma Magyarországon.

A kétezres években segített felépíteni a hvg.hu-t, majd döntő szerepe volt, hogy az Index legendává vált. Tagja volt annak a bátor szerkesztőségnek, amely nemet mondott a tulajdonosi beavatkozásra, és felmondással tüntetett az újságírás szolgasorba taszítása ellen. A HVG-be egy páratlanul széles körű újságíró tért vissza 2020-ban, aki könyvben és videóban, hetilapban és online cikkekben, exkluzív hírekben és hosszú elemzésekben egyaránt a szakma előtt jár. Andrásnál a krimi nem holmi bulvár műfaj, hanem társadalom- és korrajz, a politika pedig megfejtésre váró rejtély, amelyet túl sok szereplő próbál a homályból eltéríteni. Őket rángatja ki a fényre. Az elmúlt egy évben András cikksorozatban igyekezett feltárni a Borkai-ügy leágazásait, és egy dokumentumfilm-sorozatban próbálta megérteni Orbán Viktor színeváltozásait. Kereste az orosz jelenlétet a magyar fegyveres testületeknél és a rációt a NER építményében. A sors úgy akarta, hogy ezt a díjat akkor kapja meg, amikor Oroszország a világot megtévesztve Ukrajna leigázására indult. Dezső András életművéből ki lehetett olvasni azt a végkifejletet, amit a háború előtti órában sem hitt a szakértők hatalmas serege.

Március 15-én, ahogy október 23-án is a forradalmárok első követelése a szabad sajtó volt, mindkétszer orosz csapatok vetettek véget az álomnak. Ukrajna szabadsága a mi szabadságunk is. Ehhez magyar újságírók annyit tudnak hozzátenni a tájékoztatáson túl, ha feltárják hazánkban az orosz jelenlétet. Magyarországnak most Dezső András kell.

Fazekas István

Laudáció Szabó Yvette díjához Vicsek Ferenctől

Ma Magyarországon valószínűleg jóval több igazi tényfeltáró írás születik, mint bármikor korábban. Több szerkesztőség van, több lelkiismeretes, elhivatott kolléga van, akiknek a tények az érdekesek. A gazdasági újságírás, mondhatni a fénykorát éli, és ezt leginkább Orbán Viktornak köszönhetjük. Az általa vezetett kormány cselekedeteinek értelmezése, a folyamatos győzelmi jelentések mögött meghúzódó valós folyamatok kiderítése igazi feladvány a hivatását komolyan vevő kollégáknak, és közben a követelmények is egyre magasabbak a szerkesztőségekben. A verseny is egyre élesebb. Sőt, a kormányzat gigantikus apparátust mozgat meg, ha valamelyik írás nem elég pontos, ha perelhető az állítás, amire a cikk alapul. Az újabb generációkkal szemben természetes elvárás az abszolút tárgyszerűség, az adatbázisok kezelésében a magas szintű jártasság, a nyelvi igényesség, a sallangmentes fogalmazás, a politikai elfogulatlanság, valamint a különböző tudományterületeken, mint például a politológia, a közgazdaságtan, az egészségügy, a szociálpolitika, a környezetvédelem témáiban az otthonos mozgás.

A hol élünk, látszólag pofon egyszerű kérdésre köteteket kitevő választ adnak egy-egy komoly újságíró évtizedek alatt megjelent cikkei. Európában talán Magyarországon a legnehezebb erre a kérdésre megadni a választ. Szabó Yvette, a HVG munkatársa pedig a legjobbak közé tartozik, aki érvényes válaszokat ad a szimpla kérdésre.

Sőt, az idén az Év Gazdasági Újságírója díj kuratóriuma szerint ő volt a legjobb. Ha a cikkek nyílvesszők, amelyek nagy pengéssel beleállnak a valóság táblájába, akkor azt vesszük észre, hogy a találatok szépen kirajzolják Magyarországot. Álljanak itt, visszamenőleges időrendben Szabó Yvette cikkeinek címei:

 

Garancsi István körére szabták az online sportfogadás illiberalizálását 

Egyre több kereskedelmi dolgozót válthat ki a mesterséges intelligencia 

Orbán hízelgéséről és a Varga–Szijjártó-marakodásról is szól a vasúti gigaprojekt 

Az orosz milliárdosoknak is kulcsfontosságú, hogy Magyarország legyen Putyin trójai falova 

A magántulajdon szent, de Mészáros Lőrincé nem – itt kezdené az egyesült ellenzék 

Vermet ástak Karácsonyéknak a Városháza-üggyel a kormány propagandistái, maguk estek bele 

Nehéz lesz úgy orvoshoz menni, hogy ne a NER nagyágyúinak fizessünk vizitdíjat 

Számíthat az államra Mészáros Lőrinc, ha becsődölt cégekből csinálna aranyat 

Először látható a 9. leggazdagabb magyar "együtt mozgása" kormányközeli körökkel 

Hogyan épülhetett ki észrevétlenül a BKV-s szerződések mögött álló cégnél egy adócsaló maffia? 

A romlásnak indult mencshelyi kilátóból pazar kilátás nyílik a NER elitjére is 

Illiberális klímapolitika: csónakázótó lesz Felcsúton, a Velencei-tó meg lassan kiszárad  

Itt élünk. És ezt Szabó Yvettetől tudjuk.

Mit díjazunk? A bátorságot? A tényekkel szembeni alázatot?, Az állhatatosságot? Az alapos felkészültséget? Az erős hivatástudatot? A társadalmi felelősségérzetet? A kitartó kíváncsiságot? A nyelvi igényességet? A soha nem lankadó igazságérzetet? Vagy mindet együtt? Igen. Ezekre a tulajdonságokra, mind szükség van a jó cikkek megírásához.

Az Év Gazdasági Újságírója Díj odaítélése, most már hagyományosan, a korábbi díjazottak javaslatai alapján történik, azzal, hogy együtt megkeressük a konszenzusos jelöltet. Aztán a szakosztály tagjai hagyják jóvá a döntést.

Mint rendesen a szakosztály tagjai nagyon örültek a javaslatnak, talán már gratuláltak is többen Yvettenek. Kedves Yvette, én is gratulálok!

Az idén a díjat Szabó Yvette kapja.

Mindeközben a sajtószabadság helyzete egyre romlik, a közszolgálati média is politikai befolyás alatt áll:

Orbán sajtósa az MTI-vezértől kérdezte, hogy „szia, ebből tudnátok írni egy hírt?", és tudtak

Az állami hírügynökség kormányzati és kormányközeli kézivezérlésére hoz konkrét bizonyítékokat a Direkt36 cikke. Eszerint a kormányfő sajtófőnöke, Havasi Bertalan például olykor hírt „kért", majd gyakorlatilag meg is írta, mi jelenjen meg. A helyzetet az egyik munkatárs azzal vette tudomásul: „végül is már rég nem vagyunk újságírók".