Élet+Stílus hvg.hu 2022. március. 04. 11:19

Közel 7000 orosz tudós tiltakozik Putyin háborúja ellen

Orosz kutatók és tudományos újságírók nyílt levélben tiltakoznak Ukrajna megszállása ellen. A Putyinnak címzett levelükben agresszornak nevezik Oroszországot, és azt írják, hogy a háború semmi máshoz nem fog vezetni, mint az országuk „totális hanyatlásához”.

Háború Ukrajnában
Friss cikkek a témában

Oroszországban közel 7000 tudós és tudományos újságíró címzett nyílt levelet Vlagyimir Putyinnak egy héttel azután, hogy az orosz hadsereg elkezdte megszállni a szomszédos Ukrajnát. Levelükben azt írják, hogy a lehető leghatározottabban tiltakoznak Ukrajna katonai inváziója ellen – idézi a Die Presse az orosz trv-science.ru hírportálon közzétett nyílt levelet.

„Humanista értékek az alapjai annak, amelyre a tudomány épül” – fogalmaznak az aláírók. Hozzáteszik, hogy sok évet töltöttek azzal, hogy Ororszország hírnevét erősítsék, így válhatott sok egyéb mellett a matematika tudományának központjává is az ország. Ezek az erőfeszítések azonban most „teljesen le lettek nullázva”.

A levélben a tudósok, akadémiai kutatók Oroszországra katonai agresszorként hivatkoznak, és azt írják, hogy jelen körülmények között az országuk nem méltó arra, hogy egy „nagyszerű tudományos nemzet” legyen. Egyetlen geopolitikai érdek sem igazolhatja a halált és a vérontást. „A háború kizárólag az országunk totális hanyatlásához fog vezetni” – fogalmaznak.

A Die Presse megjegyzi, hogy a nyílt levéllel az orosz tudományos élet szereplői nagyon sokat kockáztatnak. A kormány kritizálásáért komoly pénzbüntetést és akár elzárást is kaphatnak, ráadásul az orosz parlamentnél már ott egy törvényjavaslat, amely még szigorúbban büntetné azokat, akik az ukrajnai háborút kritizálni merik.

A Matematikusok Nemzetközi Kongresszusát júliusban rendezték volna meg Oroszországban, de ezt azóta az invázió miatt lefújták.

Percről percre tudósításunkat a több mint egy hete zajló orosz–ukrán háborúról itt tudja követni:

Tűz ütött ki a zaporizzsjai atomerőműben, de a sugárzás szintje nem emelkedett - percről percre összefoglalónk

Az orosz-ukrán háború nyolcadik napjában járunk. Az éjszaka folyamán ukrán források szerint az oroszok lőtték a zaporizzsjai Enerhodarhoz tartozó atomerőművet, melynek eredményeképpen tűz ütött ki a létesítményben, Boris Johnson és Joe Biden is tárgyalt Zelenszkijvel az éjszaka. Percről percre tudósításunkban minden fontos hírt megtalál a konfliktusról.

Még több Élet + Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

hvg360 Rácz Gergő 2025. március. 13. 19:48

A kormány akkor tiltja be, amikor már magától is megdögleni látszik a műhús

Könnyen lehet, hogy végnapjait éli a piaci csodának indult mesterséges húspiac: amíg a műhúsoknál továbbra is várat magára az áttörés, a növényi alapú alternatívát gyártó cégeknél rövid időn belül töredékükre estek a részvényárak. A folyamatnak több oka van, a piaci szereplők ezzel együtt optimisták, és a bátor befektetőknek a mostani szintek akár jó belépési pontot is jelenthetnek, ha épp akad elkölteni való pénzük. Lehet, hogy hazai célpontokat nem találnak, mivel a kormány újonnan bejelentett tervei szerint a teljes szegmenst betiltaná.