Egy amerikai nő minden jel szerint kigyógyult a HIV-fertőzésből, miután őssejt-transzplantációval kezelték. Ő a harmadik olyan beteg, akinél a sejtbeültetésnek ilyen pozitív mellékhatása volt.
Egy keddi konferencián ismeretették a kutatók annak az amerikai nőnek az esetét, akinek a szervezete minden jel szerint legyőzte az egyelőre gyógyíthatatlan HIV-fertőzést. A CNN azt írja, hogy a kutatók által középkorú, kevert rasszú nőként jellemzett HIV-fertőzöttnél akut myeloid leukémiát mutattak ki négy évvel azután, hogy pozitív lett a HIV-tesztje. Kezelése során nagydózisú kemoterápiát kapott, amely elpusztította a vérsejtjeit, azokat akarták az orvosok őssejtbeültetéssel pótolni. Tehát az őssejt-transzplantációt eredetileg nem a HIV kezelésére, hanem a kemoterápia mellékhatásának mérséklésére alkalmazták.
A nő egy nem rokon újszülött köldökzsinórvéréből vett őssejteket kapott 2017-ben, rá három évre abbahagyta a HIV-re felírt gyógyszerek szedését, és azt követően 14 hónappal sem mutatták ki a szervezetében a vírust. A köldökzsinórvér ugyanis olyan mutációt tartalmazott, amely a sejteket ellenállóvá teszi a HIV-fertőzéssel szemben. A HIV-ből kigyógyult, korábbi két ismert eset is olyan őssejtbeültetést kapott, amely ugyanezt a mutációt tartalmazta.
A CNN felhívta a figyelmet arra, hogy ez a mutáció nagyobb számban az észak-európai származású emberekben fordul elő, amely elvileg korlátozza a transzplantáció lehetőségét a nem fehér bőrűek esetében. A köldökzsinórvér előnye ugyanakkor az, hogy nem kell olyan szigorúan megfeleltetni az alannyal, mint a felnőtt donor őssejtes kezeléseknél, így a köldökzsinórvéren alapuló transzplantáció elvileg szélesebb körben is elérhető lehet.
A kutatók mégsem reménykednek abban, hogy a módszer széles körben megfelelő gyógymód lehet a HIV-fertőzés kezelésére. Becsléseik szerint évente körülbelül 50, egyszerre leukémiás és HIV-fertőzött ember esetében működhet hatékonyan az őssejtbeültetés. A probléma az, hogy akik eleve nem szorulnak transzplantációra, azokat nem szabad kitenni a procedúrának, mivel – mondta Marshall Glesby, a Weill Cornell Medicine fertőző betegségek osztályának helyettes vezetője – a transzplantáció szóban forgó típusa a betegek 20 százalékánál végzetes lehet.