Nem sokkal az után, hogy a kolumbiai hatóságok elkezdték vegyi eszközökkel sterilizálni az 1993-ban megölt drogbáró, Pablo Escobar mostanra nyolcvan állatból álló víziló csordájának nőstényállatait, egy helyi államvédő amerikai bírósághoz fordult, hogy az próbálja meg leállítani a folyamatot.
A csorda az utóbbi években komoly károkat okozott, s eleinte a helyi hatóságok az állatok leölését tervezték, majd hagyományos eszközökkel – műtéttel - kezdték sterilizálni a nőstényeket. Később pedig áttértek a GonaCon nevű hatóanyag használatára, amelyet korábban már több állatfaj esetén alkalmaztak sikerrel. A szert távolról kilőtt injekcióval adták be az állatoknak.
A kolumbiai állatvédő, Domingo Gómez Maldonado viszont az amerikai igazságszolgáltatáshoz fordult – a GonaCon bevetését az amerikaiak javasolták és finanszírozták – s most az USA-ban úgy döntöttek, Maldonadónak igaza van abban, hogy a szert úgy vetették be a vízilovakon, hogy előtte nem tesztelték az esetleges mellékhatásokat. A bíróság által felkért két amerikai állatorvos pedig azt javasolta, hogy a GonaCon helyett egy másik hatóanyagot, a PZP-t használják. A döntés fontosságát az adja, hogy az amerikai bíróság gyakorlatilag elismerte, hogy az állatoknak az emberekhez hasonló jogaik vannak.
„A döntés nem érvényes Kolumbiában, csak az USA-ban. A kolumbiai hatóságok fognak dönteni arról, mi legyen a vízilovakkal” – mondta az egyik helyi jogszakértő, Camilo Burbano Cifuentes.