Több tízezer szavazat alapján választották meg az év kilátóját és az év turistaházát. Az év kilátójához nincs hasonló az országban.
A Tisza-tó közepén álló, kizárólag vízről megközelíthető, alsó szintjén csónakkikötővel rendelkező, idén nyáron átadott Bölömbika-kilátót választották meg az év kilátójának – jelentette be az Aktív Magyarország. A kilátó az összesen leadott 17453 szavazat közül 3368-ot kapott az oldal látogatóitól, ezzel több mint 550 szavazattal szerzett többet, mint a második helyezett Szent Korona-kilátó.
A kilátónak a története is érdekes, azt ugyanis lelkes civilek kezdeményezésére és jelentős részben saját munkájuk révén épült meg egy másik, szintén Tisza-tavi kilátóval, a Fattyúszerkővel együtt: a Békatutaj túraszervező egyesület egy tél és egy tavasz alatt, a fagyos tavon kenuzva, nyakig sárban vagy a jégen négykézláb mászva építette meg a két kilátót, mindössze 35 millió forintos költségvetéssel. A két látványosság kalandos történetéről ebben a cikkben írtunk részletesen:
„Mindig halálos veszély leselkedett ránk. Jó kaland volt" - Különleges látványosságot építettek a Tisza-tavon
A jeges Tisza-tóban esve-kelve, később derékig sárban, a tó közepén pár vékony deszkán egyensúlyozva egy láncfűrésszel: így építették meg lelkes civilek a tó vadonatúj, máris őrülten népszerű látványosságait, két kilátót, amelyek kizárólag a vízről közelíthetőek meg.
A versenyt idén is az Aktív Magyarország hirdette meg, és a nagyközönség küldhette be a kedvenceit. A több tucat beküldött kilátó és szálláshely közül szakmai szűri választotta ki a 10-10 legjobbat, melyek aktív turisztikai szempontból kiemelkedőek. A döntős mezőnybe csak jó állapotú, rendezett környezetű célpontok kerülhettek be, amelyek izgalmas turistautak vagy vízi turisztikai útvonalak mentén fekszenek, így sokan megfordulnak ezeken a helyeken – írják.
Meghirdették egyúttal az Év Turistaháza pályázatot is, amelyet az Országos Kéktúra útvonalán fekvő Szelcepuszta turistaszálló nyert meg. „A minden irányban több mint hat kilométernyi erdővel körülvett szálláshelyen csak a madárének és a fák susogása töri meg a csendet az Aggteleki-karszt erdeiben. A turistaház, amely egyben erdei iskolai bázishelyként is működik, egyedülálló geológiai képződmények és cseppkőbarlangok ölelésében fekszik, a rendkívül gazdag flóra és fauna pedig a természet olyan kincsestárai, melyek garantálják a különleges élményeket” – írják az épületről.
Az Aktív Magyarország hamarosan újra meghirdeti az Év Bicikliútja pályázatot is, amelynek nyertese tavaly szintén a Tisza-tó mellől került ki. A tavat megkerülő kerékpárútról és a frissen átadott bringás hidakról ebben a cikkben írtunk részletesen:
Több van az év kerékpárútjában, mint ami elsőre látszik
Az év legjobb bringás fejlesztésének választották a Tisza-tavat megkerülő bicikliutat végre lezáró szakaszt, amelyhez vadonatúj kerékpáros hidakat is építettek a tó fölé. Végigtekertük az utat, és le voltunk nyűgözve, bár nem csak a bringaúttól.
Még több Élet + Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: