131 évvel a felállítása után ledöntötték Robert E. Lee tábornok lovasszobrát Richmondban.
Eltávolították Robert E. Lee tábornoknak, az amerikai polgárháborúban (1861–1865) a déli csapatok főparancsnokának az óriás lovasszobrát szerdán Virginia állam fővárosában, Richmondban, miután az állam kormányzója elrendelte annak végleges lebontását.
A hét méter magas, tizenkét tonnás bronz lovasszobrot, amelyet Marius-Jean-Antonin Mercie francia szobrász készített 1890-ben, helyi idő szerint reggel kilenc óra körül daruval emelték le a több mint 13 méter magas talapzatáról. Mindezt 131 évvel az után, hogy a Konföderáció – az Egyesült Államok déli tagállamai által létrehozott államszövetség – korábbi fővárosában felállították.
A szobrot szétvágták a könnyebb elszállítás érdekében, de végső sorsa még nem világos. Várhatóan csütörtökön eltávolítják az emelvényen található emléktáblákat is, valamint kicserélik a talapzatban található időkapszulát, amelyben állítólag Lee tábornok egyik kabátgombját is megtalálták. A tiltakozó graffiti feliratokat tartalmazó emelvényt egyelőre nem bontják el.
Ralph Northam, Virginia állam demokrata kormányzója még 2020 júniusában jelentette be a szobor eltávolításának tervét, tíz nappal az után, hogy George Floyd rendőri erőszak áldozata lett. Virginia állam legfelső bírósága múlt héten utasította el azt a két bírósági keresetet, amelyek kifogásolták és ellenezték a szobor eltávolítását.
Richmondban korábban már több mint egy tucat konföderációs szobrot távolítottak el, de Virginia állam döntéshozó köztisztviselői tavaly nyárig ellenálltak a Lee tábornok lovasszobrának eltávolítását követelő hangoknak. Ez azonban gyökeresen megváltozott a faji, etnikai és társadalmi igazságossági kérdések radikális újragondolását hirdető országos mozgalom, a Black Lives Matter (BLM, a Fekete Életek Számítanak) újbóli megerősödésekor, amelyet George Floyd 2020. május 25-i halála váltott ki.
Amerika és a rasszizmus vírusa: "Lehettem volna én George Floyd"
Ahogy George Floydot megfojtották, úgy térdelnek rá az álmainkra, megakadályozzák, hogy sikeresek legyünk, egyenlő tagjai a társadalomnak, akiknek nem ugrik görcsbe a gyomra, ha leinti a rendőr - magyarázza Atiba Madyun washingtoni politikai aktivista, a Party Politics US alapító-elnöke, miért épp most okozott robbanást a fekete közösség elleni rendőri erőszak.
George Floyd a rendőri őrizetbe vétel során halt meg Minneapolisban, miután Derek Chauvin közel kilenc percig térdelt a nyakán az utcán. A rendőrt egy évvel és egy hónappal később, 2021. június 25-én gondatlanságból elkövetett emberölésért huszonkét és fél év börtönbüntetésre ítélték.
Még több Élet + Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: