A miniszterelnök végre elmondta, hogy néz ki az igazi férfi, és ez nem jó hír a magyar férfiaknak.
Valahol megnyugtató, hogy ha Orbán Viktor nőügyekkel nem is foglalkozik (arra ott van Novák Katalin), a férfiügyek azért még lázba hozzák. A Nemzeti Sportnak adott interjújából legalábbis az derül ki, hogy a férfiasság témája nagyon is intenzíven foglalkoztatja a miniszterelnököt, aki azt is meglehetősen konkrétan – és szűken – behatárolta, hogy
hogy néz ki egy férfi.
Az olimpia farvizén ugyanis ezt az elemzést és direktívát fogalmazta meg a miniszterelnök a Szöllősi Györgynek adott interjúban:
„Annyi kihívás éri a modern korban a férfiak világát, a férfias erények nincsenek megbecsülve, a fizikum, a családért való felelősség, a gondoskodáshoz szükséges lelki és fizikai erő tisztelete szinte eltűnt a világból. A férfiembert meg ez hajtja, a sportteljesítménye is ebből fakad. De ha megnézi valaki a Tokióban aranyérmes magyar férfiakat, ők nemcsak, hogy bajnokok, hanem férfi idolok.
Sportolók, akikre mutatva azt mondhatjuk az unokáinknak, hogy látod, így néz ki egy férfi. Így néz ki a fizikuma, ilyen a lelkiereje, így harcol, így szereti a családját, és így tesz fel az életéből, ha kell, tíz évet egy célra.
A magyarok, akik most nyertek, nagy szolgálatot tettek a hazának, és az ő segítségükkel talán visszahozhatjuk a férfieszményt is a magyar életbe. A női eszmény mindig is erős volt, a magyar nagyasszonyokra, ha baj van, mindig lehet számítani, az egri nőktől az olimpiai bajnokainkig, ott sosem volt hiba.”
Orbán Viktor elég nagy csomagot pakol a magyar olimpikonok vállára, nem elég, hogy aranyat kell nyerniük, de még macsóskodniuk is kell a férfieszményt is vissza kell hozniuk a magyar életbe. És nagy csomagot rak a magyar férfiak vállára is, akiket genderbéklyóba köt: ha nem felelnek meg a társadalmi nem elvárásainak, nem is igazi férfiak. A miniszterelnök elvárásai persze még a genderénél is szűkebbek, a szavaiból ugyanis azt vehetjük ki, hogy
ha egy férfi nem rendelkezik Milák Kristóf vállával, Szilágyi Áron reflexeivel vagy Lőrincz Tamás erejével, akkor mélyen el kell gondolkodnia a saját férfiasságáról.
Csakhogy a férfiak sokfélék, az olimpiai bajnokok is sokfélék, sokféle adottságaik vannak, sokféle utat járnak, és sokféle célokat követnek. És Orbán Viktor is épp ennek a sokféleségnek az egyik megtestesítője, ezért nem is tesszük fel a kérdést, hogy vajon a miniszterelnök mennyire nő fel ahhoz a férfieszményhez, amelyet a magyaroktól elvár. Azt a kérdést viszont érdemes feltenni, hogy vajon ezek a férfieszmények mennyire segítik vagy hátráltatják, esetleg nyomorítják meg azokat a gyerekeket, akiknek a fejlődéséért Orbán Viktor olyan hangsúlyosan aggódik az interjúban, ahol tovább pörgeti a macsó narratívát. Itt nem kérdés, melyik az „erősebbik nem”:
„Biztos vagyok abban, hogy a hadsereg újjáépítése, a mindennapos iskolai testnevelés bevezetése és az, hogy a férfi sportolóink újra felkapaszkodtak a dobogó tetejére, és hogy ismét vannak futballista példaképeink, ez így együtt jót fog tenni Magyarországnak. Mindez óriási segítség a gyerekek nevelésében.”
„Itt van az egész LMBTQ-őrület, a biológiai nemek kérdése, az uniszex világ, és így tovább. Mindent kérdésessé tesznek, ami elhozta a világot kétezer éven át idáig. Folyamatos a kísértés, hogy valami olyan szép új világ jön, amelyik radikálisan különbözik attól, mint amiben eddig éltünk. És ez a gyerekeinket is eléri. A sport pedig még mindig a régi, sok ezer éves, bevált dolgok védelmének az eszméje” – mondja az interjúban.
Orbán Viktor a régi jó dolgokat akkor sírja vissza, amikor az olimpia és a sport épp utat kezdett mutatni egy nyitottabb, befogadóbb világ felé, ahol egy olimpiai bajnok a mentális egészségéről beszélhet vagy épp a lelátón kötögethet – férfi létére, tennénk hozzá Orbán Viktor megdöbbenésére. Az olimpiának kezd emberi arca lenni, de a miniszterelnök ebben csak az őrületet látja. Nem biztos, hogy ez így együtt jót fog tenni Magyarországnak.