Élet+Stílus hvg.hu 2021. július. 10. 22:03

Meghalt Esther Bejarano, akinek Auschwitzban a tangóharmonika mentette meg az életét

Esther Bejarano az egyik auschwitzi lágerzenekar tagja volt.

96 évesen, Hamburgban hunyt el Esther Bejarano Holokauszt-túlélő - írja a BBC.

Bejarano egyike volt annak a 40 fős, csak nőkből álló lágerzenekarnak Auschwitzban, amelynek kötelezően játszania kellett akkor, amikor a foglyokat kivezényelték dolgozni, vagy amikor deportáltak százaival befutottak az újabb és újabb vagonok.

Esther Bejarano szüleit és testvérét megölték a nácik, őt pedig Auschwitzba transzportálták 18 éves korában. Eleinte a koncentrációs táborban köveket kellett cipelnie, de mikor eljutott hozzá, hogy egy SS-őr tangóharmonikást keres a tábor foglyokból álló zenekarához, a fiatal lány rögtön lecsapott a lehetőségre, noha nem tudott a hangszeren játszani. A tangóharmonika jelentette számára az egyetlen esélyt a túlélésre.

Mikor Ravensbrückbe, egy női koncentrációs táborba szállították tovább, sikerült megszöknie. A második világháború után Izraelben élt, majd az 1960-as években visszaköltözött Németországba, énekesnőként dolgozott. 

Egész későbbi életét annak szentelte, hogy az emberek ne felejtsék el a Holokauszt borzalmait, és hogy harcoljon az idegengyűlölet ellen.

Heiko Maas német külügyminiszter azt mondta róla, hogy Bejarano fontos hang volt a rasszizmus és az antiszemitizmus elleni harcban.

Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.