Élet+Stílus hvg.hu 2021. június. 15. 11:46

Műanyag flakonokból állítottak elő vaníliaízt

A biotechnológia csodákra képes.

Fontos, hogy vonzóbbá és hatékonyabbá tegyük a műanyagok újrahasznosítását, mert jelenleg egy újrahasznosított műanyag 95 százalékkal rosszabb minőségű, mint az első használatkor. Épp ezért nagy dolog, hogy először sikerült baktériumok segítségével vaníliaízt, pontosabban vanillint előállítani plasztikhulladékból, ez új távlatokat nyithat az újrahasznosítás terén – írja a Guardian a Green Chemistry szaklapban publikált cikk alapján.

Kutatók olyan mutáns enzimeket fejlesztettek, amelyek képesek lebontani az üdítős, ásványvizes flakonokhoz használt polietilén-tereftalátot az alapösszetevőire, így a tereftálsavra is. Ez a szerves vegyület nagyon fontos a műanyagiparban, fóliák, műszálak gyártásához is használják. A tudósok a lebontott műanyag hulladékból nyert tereftálsavat kólibaktériumok segítségével alakították át szintetikus vanillinné. A lap ismertetője szerint, olyan környezetet teremtettek 37 fokon, mint amilyen a sörfőzéshez is szükséges: a tereftálsav 79 százalékából lett vanillin.

A vanillin egy aromás aldehid, ez adja a vanília fő illatanyagát. A szintetikusan előállított vanillin nem ördögtől való dolog, ízesítőként alkalmazzák ételekben, italokban, gyógyszerekben, de használja a kozmetikai ipar, a tisztítószer-ipar, és gyomirtókba is tesznek belőle. A globális kereslet egyre nő a vegyület iránt, sokkal nagyobb az igény rá, mint amennyit a vaníliababból elő tudnának állítani. Jelenleg a vanillin 85 százalákát mesterségesen állítják elő.

Joanna Sadler, az Edinburgh-i Egyetem kutatója azt mondta a sikeres felfedezésről, hogy ez az első alkalom, hogy egy biológiai rendszert használva újra tudták hasznosítani a műanyag hulladékot, és azt értékes ipari vegyületté tudták konvertálni.

Még több Élet + Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: