Élet+Stílus hvg.hu 2021. június. 15. 09:30

Foci helyett: Kerüljünk közel a tudattalanunkhoz

Nehéz lesz megkerülni ezekben a napokban és hetekben a meccsek gravitációs erejét, de nem lehetetlen, mert van élet és van nyár a labdarúgó-Eb-n túl is. Mi minden napra keresünk és ajánlunk valamit, amivel ki lehet tölteni a focival párhuzamos világot. Most épp olyan sok kreativitással, amit talán elképzelni sem merünk, mégpedig a zseniális John Cleese jóvoltából.

John Cleese könyvét – Csak kreatívan! Vidám kalauz az alkotómunkához – körülbelül egy szusszanásra el lehet olvasni, ami azért is jó, mert sokszor egy ilyen szusszanás választ el attól, hogy feladjunk valamit, amiben épp elakadtunk. Márpedig a kreativitás pont ilyen: hajlamosak vagyunk elakadni benne – csakhogy ez része a folyamatnak, nyugtat meg John Cleese, aki a Monty Python csoport társalapítójaként, elhihetjük, tud néhány dolgot a kreativitásról. És nem tartja meg magának. Még úgy is, hogy mivel a kreativitás a tudattalanról szól, csak korlátok között lehet róla beszélni. Vagy írni.

HVG Könyvek

Cleese a saját tudattalanunkhoz segít kicsit közelebb kerülni, amely állandóan dolgozik a háttérben, anélkül, hogy ebből bármit is észrevennénk. Nos, ezt a tudattalant kell valahogy rávennünk arra, hogy a kreativitásunk szolgálatába álljon. Cleese-nek konkrét javaslatai is vannak. Tudja például, hogy a kreativitás legfőbb gyilkosa a megszakítás, hiszen ilyenkor akár nyolc percbe is beletelhet, amíg visszatérünk a korábbi tudatállapothoz, és akár húsz percig is várnunk kell, amíg képesek leszünk ismét elmélyülten összpontosítani. (Ezek után nem csoda, hogy nem akarunk belegondolni, hányszor is szakít félbe egy nap valamilyen külső vagy belső inger.) A megoldás: térbeli és időbeli határokat kell felállítanunk. 

Vagy például hagynunk kell dolgozni a „teknőcelménket” (Guy Claxton elnevezése), amely a gyors, logikus és céltudatos „nyúlagyunkkal” ellentétben sokkal lassabban működik, kevésbé céltudatos és egyértelmű, inkább játékosabb, lazább és álmodozóbb. Ez az az üzemmód, amelyben, mintha csak valamilyen szemlélődő, meditatív állapotban lennénk, inkább csak elmerengünk, semmint megpróbálnánk komolyan megoldani valamit. A trükk az, hogy a megoldás így is képes megszületni a fejünkben. Sőt így képes csak igazán.

John Cleese nem fáraszt sallangokkal, mindent, amit a kreativitásról megtanult, a lényegig csupaszítja le, de ez a száz oldal rengeteget adhat mindenkinek, aki hiába próbál meg szabad folyást adni az ötleteinek, folyton falakba ütközik.

John Cleese: Csak kreatívan! Vidám kalauz az alkotómunkához, HVG Könyvek, 2500 forint

Még több Élet + Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.