Ebben a formában a világon elsőként Budapesten állítanak emléket a bitcoin feltalálójának (vagy feltalálóinak).
Bár továbbra sem tudni biztosan, hogy ki vagy kik hozták létre a bitcoin kriptovalutát, és a valutához köthető név is (Nakamoto Szatosi) álnév, ez különösebben nem akadály, ha meg kell emlékezni az alapító(k)ról. Részben közösségi finanszírozásból mellszobrot állítanak a budapesti Graphisoft Parkban Nakamoto Szatosinak, amely egy kapucnis alakot fog ábrázolni: utalva az anonimitására és ezzel az internet népére, de akár az Anonymus mozgalomra is.
A mellszobor bronzból lesz, de maga az arc bronz-alumínium ötvözetből készül, amit Gergely Réka és Gilly Tamás alkotók erősen felpolíroznak majd, hogy tükröződjön. A világon egyedülállónak számít, hogy szobrot kap Szatosi; a képzőművészek jelenleg az utolsó simításokat végzik, és hamarosan öntödébe kerül az alkotás.
A szobrot a hazai kriptoközösség legfontosabb tagjai finanszírozzák, és egy crowdfunding kampány során további 27 szervezet és magánszemély adományozott pénzt az alkotásra. Összesen 3,1 millió forint gyűlt össze, amelyből még egy nemzetközi imázsfilmre is telni fog.
Györfi András, a Kripto Akadémia szerkesztője az alkotás ötletgazdája, aki a Telexnek az írta, hogy az ismeretlen hős Nakamato Szatosi új fejezetet nyitott az internet történetében, mivel a találmánya nyomán új, digitális pénzeszközök születtek, de Györfi szerint a bitcoin mögött álló blokklánc-technológiájért jár a legnagyobb elismerés. A lapnak az ötletgazda azt írta, hogy "ez egy hatékony, igazságos és átlátható adatbázis, ami az emberek közötti bizalmatlanságot küszöböli ki, és számos területen teheti jobbá a világot, az élelmiszer-ellátástól a segélyszállítmányok célbajuttatásáig".
Még több Élet + Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: