Május 31-én lesz a Dohányzásmentes Világnap, ennek alkalmából az Országos Korányi Pulmonológiai Intézet elindítja az „Élj tiszta tüdővel!” című, leszokást segítő kampányát. Erre elég nagy szükség is van: éves szinten mintegy 25 500 ember hal meg a dohányzással összefüggésbe hozható szövődmények miatt, a dohányzók majdnem ötöde pedig örömmel venné, ha önerején kívül másoktól is kapna segítséget a leszokáshoz.
Egy 2019 végi kutatás szerint, amelyet a Korányi Intézett készített, 2019-ben a felnőtt lakosság 29,6%-a dohányzott, vagy használt valamilyen dohányzással összefüggő elektronikus eszközt, a dohányzók többsége pedig már a 18. életévének betöltése előtt rászokik a cigarettára. Az átlagéletkor 17,5 év.
A kutatásból az is kiderül, hogy egy magyar dohányzó átlagosan 2816 cigarettát szív el évente. A dohányzók közel negyede fél doboz (10 szál), több mint felük 10-20 szál, egyötödük pedig akár egy doboznál (20 szál) is több cigarettát szív el naponta, a rendszeres dohányzók pedig akár havi több tízezer forintot is elköltenek dohánytermékekre. A kutatás alapján olyan emberek is dohányoznak, akik egyébként az élet más területén próbálnak egészségesen élni, figyelnek a táplálkozásukra, vagy akár rendszeresen mozognak. A kampány elsősorban őket szeretné elérni.
Az biztos, hogy lesz, akik örülnek a segítségnek, a kutatás szerint ugyanis dohányzók 18%-a örömmel venné, ha önerején kívül másoktól is kapna segítséget a leszokáshoz. A dohányzók egyébként tisztában vannak azzal, hogy szenvedélyük káros az egészségükre, ezért többen próbálkoznak meg a leszokással. A jelenleg dohányzók több mint egynegyede (26,4%) már tett kísérletet a dohányzás abbahagyására, több mint kétharmaduk (68,5%) sikeresnek minősítette a leszokási próbálkozást, a válaszolók 31,5%-a viszont jelenleg is dohányzik.