Élet+Stílus hvg.hu 2021. május. 25. 11:54

Révész Máriusz: Nincs még egy ilyen kaotikus iskolarendszer Európában, mint a magyar

A fideszes kormánybiztos szokatlanul kritikus hangon beszélt a magyar oktatási rendszerről. Szerinte a rendszerváltás legnagyobb tévedése volt például az iskolarendszer átalakítása, a tanári fizetéseket pedig nagyon gyorsan rendezni kell.

Bár Révész Máriusz az utóbbi időben már nem foglalkozik oktatáspolitikai kérdésekkel, a rendszerváltás után Fodor Gábor mellett dolgozott ezen a területen, később vezette például a Fidesz oktatáspolitikai kabinetjét is. Végül, miután a Pokorni Zoltán–Hoffmann Rózsa-vitában az előbbi irányvonalával értett egyet, és egyébként is más feladatokat kapott (jelenleg az Aktív Magyarországért felelős kormánybiztos), eltávolodott e területtől. Mint kiderült, oktatáspolitikai kérdésekről Orbán Viktorral az utóbbi időben egyáltalán nem beszélt.

Most viszont szokatlanul kritikus interjút adott a Partizánnak. Szerinte többek között nehezen magyarázható, miért nem javult a tanulók teljesítménye a nemzetközi PISA-felméréseken. Bár konkrétan nem nevezte meg, milyen kormányzati lépésekre gondol, amitől javulást kellett volna elérni, úgy véli, már „több kormányzati lépésnek is be kellett volna érnie”.

Furcsának nevezte azt is, hogy a magyar oktatási rendszer nem tudja ösztönözni a társadalmi mobilitást. Arra a felvetésre – miszerint 11 éve van alkotmányozó többsége a Fidesznek, mégsem történt változás – azt mondta, ennek okát nem tudja megmondani, noha utalt arra, hogy történtek kísérletek erre is. Itt többek között az Arany János Program elindítását nevezte meg.

Nem tartja jónak – és ezt ő korábban jelezte is, elmondása szerint, különböző fórumokon – a bonyolult magyar iskolarendszer fenntartását (nyolcosztályos általános iskolák és négy évfolyamos középiskolák mellett a hat és nyolc évfolyamos középiskolák), sőt ezt a rendszerváltás legnagyobb tévedésének nevezte.

„Ilyen kaotikus iskolarendszer nincs Európában, mint amilyen Magyarországon van" – hangsúlyozta.

Megoldást ugyanakkor nem tudott mondani, de jelezte, nagyon álságos a szegregált iskolák ellen úgy küzdeni, hogy a politikusok saját gyerekei közben az elitiskolákba járnak. Az oktatás méltányossága szempontjából a szabad iskolaválasztás rendszere nem szerencsés, de a rendszeren nem lehet szerinte változtatni, hiszen minden szülő a legjobbat akarja a gyerekének.

Révész Máriusz – ellentétben a kormányzati sikerpropagandával – azt is elismerte, hogy a tanári fizetések kimondottan alacsonyak Magyarországon mind belföldi, mint külföldi összehasonlításban. Hangsúlyozta, ezt néhány éven belül rendezni kell.


Még több Élet + Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

hvg360 Nemes Nikolett 2025. január. 15. 14:45

Technostressz, kiégés, home office – áldjuk vagy átkozzuk a Covidot azért, amivé a munkahelyek váltak?

Az öt éve kitört járvány társadalmi, gazdasági hatásai jóval távolabb mutatnak, mint gondoltuk. A HVG új sorozatában ezt járjuk körbe különböző aspektusokból; ebben a cikkünkben arról lesz szó, hogy miként zajlott a kényszerűnek tűnő digitális átalakulás, amely nemcsak a munkaerőpiacra, a cégekre volt súlyos hatással, hanem a mentális állapotunkra is. Miért nem teljesen egyértelmű még ma sem a home office megítélése, hogyan változtak meg az elvárt vezetői és munkavállalói kompetenciák, és mi az a VUCA/BANI-világ, amelyben élünk? Szakértőket kérdeztünk.