Élet+Stílus hvg.hu 2021. február. 04. 06:05

Videochaten készülnek a magyar gimisek az érettségire, de egyre nehezebben viselik a távoktatást

A pedagógusoknak ez még több terhet jelent, de a diákok sikeres felkészítése érdekében ezt is megteszik. A tanulók lelkiállapotán is érződik, hogy már nagyon visszamennének az iskolába.

Tízből nyolc végzős középiskolás tart attól, hogy a digitális oktatási munkarendben megfelelően fel tud-e majd készülni az érettségire, és sikerrel jár-e az egyetemi felvételin – áll abban a kutatásban, amelyről a HVG oktatási szakportálja, az Eduline számolt be.

A lap szerint már több szervezet is azt kéri a kormánytól, hogy ha az alsóbb évfolyamokat nem is, legalább a végzősöket engedjék vissza az osztálytermekbe, hogy hagyományos formában tanulhassanak a közelgő vizsgákra.

Orbán Viktor miniszterelnök korábban arról beszélt: lehetséges, hogy változtatnak az oltási terven azzal, hogy az érettségizőket és tanáraikat előrébb veszik a listán. Az ügyben nem történt előrelépés, ám Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a múlt heti Kormányinfón úgy fogalmazott: remélik, hogy még a vizsgák előtt tudnak változtatni a középiskolákra vonatkozó szabályokon.

Eközben a középiskolák alternatív módszereket alkalmaznak, hogy fel tudják készíteni végzőseiket a májusi érettségikre.

Az Eduline cikke szerint van olyan budapesti intézmény, ahol órák helyett kiscsoportos konzultációkat tartanak, emellett gyakorlófeladatokat és beadandókat is kapnak a diákok. Egy másik, szintén budapesti iskolában videochaten készülnek a végzősök, igaz, a számonkérés így valamelyest nehezebben megoldható.

Az Eduline olyan intézményi vezetővel is beszélt, aki azt mondta: az ott tanuló diákoknak elegük van az online oktatásból, és a személyes konzultációkat preferálják. Ez azonban többletterhet jelent a tanároknak, hiszen nagyobb létszámnál meg kell bontaniuk a csoportot, így bizonyos órákat van, hogy kétszer is megtartanak. De a diákok sikeres felkészítése érdekében ezt is vállalják.

Az oktatási portál szerint a helyzetet nehezíti, hogy egyes diákok nincsenek jó passzban, nehéz fenntartani az érdeklődésüket, mert nem látják, mi fog velük történni.