Élet+Stílus hvg.hu 2020. november. 27. 09:02

Ferenc pápa 21 évesen élet és halál között volt

Azt mondja, van elképzelése arról, mit érezhetnek a lélegeztetőgépre kapcsolt koronavírusos betegek.

Az egészségügyi dolgozókat méltatta és a korlátozások miatt tiltakozókat kritizálta Ferenc pápa a New York Timesban megjelent véleménycikkében. Az egyházfő a saját egészségi vészhelyzetét idézte fel 21 éves korából, amikor eltávolították a tüdeje egy részét. Arról írt, hogy ez megértette vele, a tudomány miként járul hozzá az emberek felgyógyulásához. Az akkori tapasztalás pedig megváltoztatta azt, ahogyan az életre tekint.

Mint írja, hónapokig nem lehetett tudni, hogy életben marad-e, még az orvosoknak sem volt válaszuk erre. „Van némi elképzelésem arról, hogy mit éreznek a Covid-betegek miközben lélegeztetőgépen küzdenek a levegőért” – írja a pápa.

Ferenc méltatta az orvosokat és egészségügyi dolgozókat, akik a járvány idején gondoskodnak a betegekről, és felidézte, hogy az emberek nem véletlenül álltak ki az erkélyekre és az ablakokba megtapsolni őket. „Ők a szentek a szomszédban” – mondta róluk.

A pápa ugyanakkor bírálta azokat, akik szerint a járvány megfékezésére hozott intézkedések a személyes szabadságuk elleni támadást jelentik.

Ferenc pápa hasonló kritikát fogalmaz meg az új könyvében, a világszerte december elsején (Magyarországon a 21. Század Kiadó gondozásában) megjelenő Álmodjunk együtt című kötetben, amelyet az életrajzírójával, Austen Ivereigh-vel közösen jegyez.

Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.