Élet+Stílus MTI 2020. október. 01. 16:12

88 százalékkal csökkentheti a HPV-oltás a méhnyakrák kockázatát

11 éven át követtek 1,7 millió svédországi nőt, hogy kiderüljön, valójában mennyire hatékony a HPV elleni védőoltás.

A humán papillomavírus (HPV) elleni védőoltásban részesült nőknél jelentősen kisebb a méhnyakrák kockázata – állapították meg a stockholmi Karolinska Intézet tudósai az eddigi legnagyobb népességszintű kutatásukban. Ez a pozitív hatás kimondottan akkor érvényesül, ha a nőket fiatal korban oltják be.

Ez az első alkalom, hogy egy népesség szintjén ki tudtuk mutatni a HPV elleni vakcina védőképességét nemcsak a méhnyakrákot előtti sejtszintű változások, de az áttétes méhnyakrák megelőzésében is. Ezt régóta feltételeztük, de most egy nagy nemzeti tanulmányban mutattuk meg

– idézte az Európa egyik legrangosabb orvosi egyetemének közleménye Lej Csia-jaót, a tanulmány társszerzőjét.

A HPV nők és férfiak daganatos betegségeit, egyebek mellett a méhnyak, a vulva, a vagina, a pénisz, a végbélnyílás és a garat rákos megbetegedését okozza, évente több mint 250 ezer nő hal meg miatta világszerte. Már több mint száz országban vezették be a nemzeti vakcinaprogramot a HPV ellen, Svédországban és Magyarországon a fiúkra is kiterjesztik azt.

A korábbi tanulmányok megmutatták a HPV elleni oltás hatékonyságát, de nagyszabású, teljes népességre vonatkozó tanulmányok még nem készültek. A Karolinska Intézet kutatói 11 éven át követtek 1,7 millió – 10-30 év közötti – svédországi nőt. Közölük több mint félmilliót beoltottak HPV ellen, többségüket 17 éves koruk előtt.

A félmillió beoltott közül 19 esetben diagnosztizáltak később méhnyakrákot, szemben azzal az 538 nővel, akik nem részesültek vakcinában. Ez százezer emberre kivetítve 47 eset, szemben 94 esettel. A kutatók elemzése megmutatta, hogy az oltás esetében jelentősen csökken a méhnyakrák kockázata:

ha a lányokat 17 éves koruk előtt oltják be, akkor 88 százalékkal csökken a kockázat.

A 17-30 év közötti nők esetében is felére csökken a kockázat, a be nem oltott nőkhöz viszonyítva.

Nők ezrei menekülhetnének meg szűréssel és oltással, mégis le vagyunk maradva

Magyarországon évente körülbelül 1200 új méhnyakrákos esetet diagnosztizálnak, és bár ma már egyrészt megelőzhető, másrészt korai stádiumban gyógyítható betegségről van szó, mégis 500 nő hal bele. Az ingyenes szűrés lehetőségével még mindig nagyon kevesen élnek, pedig kulcsfontosságú szerepe lenne abban, hogy ez a riasztó szám csökkenésnek induljon.