A világhírű hálózatkutató arra figyelmeztet, hogy az emelkedő esetszámok miatt komolyan kell venni a maszkviselést.
A maszkviselés mellett érvel közösségi oldalán Barabási Albert-László. A hálózatkutató július végén költözött haza Magyarországra az Egyesült Államokból, ahol a koronavírus-fertőzés gyors terjedése miatt számos korlátozás még érvényben volt. „Olyan üdítő volt újra normálisan élni. Az üzletek nyitva voltak, a belvárosi vendéglők tele, a Balatonon a 'betelt' tábla. És sehol egy maszk. Egy hétbe telt, amíg újra hozzászoktam az újra megtalált szabadsághoz. Amikor amerikai barátaimmal beszéltem, néha büszkén, néha hitetlenkedve meséltem nekik a Magyar Csodáról, az életről, amely visszatért a normális medrébe.”
Barabási szerint a büszkeség akkor még jogos is volt: naponta csupán 10-20 új igazolt fertőzöttről adott hírt a járványról tájékoztató kormányzati oldal.
Viszont augusztus során felégettük azt az egészségi tőkét, amelyért tavasszal megdolgoztunk”
– írta.
„Két hete, amikor 100 új fertőzést regisztráltak, akkor már az nagy számnak tűnt. A tegnapi 500 számomra ijesztő. Ez azt jelenti, hogy durván 100,000 aktív fertőzött van közöttünk, 100 magyarból egy.
Vagyis naponta több tucatnyi egyén sétál el mellettem, aki ontja a láthatatlan vírust, és még nem tudja ezt magáról.
Ha szeretnénk iskolát a gyerekeinknek és a munkahelyre való bejárás lehetőségét és nyitott boltokat és szolgáltatásokat, színházat és mozit is talán, és ha nem szeretnénk, hogy újra szedje a vírus az áldozatait a szüleink között, talán van még rá esély” – magyarázta, hozzátéve:
Naponta elmegyek, vállat súrolva, több száz ember mellett, akin nincs maszk. Nemrég én is köztük voltam. Az új számok tükrében újra maszkot hordok. Nemcsak magamért, hanem érted is.”