Melanie Wolfsonnak kétszer is helyet kellett változtatnia, mert a férfiak nem akartak egy nő mellé ülni.
A brit-izraeli Melanie Wolfson beperelte az easyJetet, miután a légitársaság munkatársai a helyének az elhagyására szólították fel egy Tel-Avivból Londonba tartó járaton, hogy eleget tegyenek két ortodox zsidó férfi kérésének. A két férfi ugyanis nem akart nő mellett ülni.
Wolfson most 66 438 sékeles (csaknem hatmillió forintos) kártérítést kér az easyJettől, a pert egy olyan jogvédő szervezet karolta fel, amely 2017-ben már megnyert egy hasonló ügyet az El Al izraeli légitársaság ellen. A nő szeretné azt is elérni, hogy az easyJet tiltsa meg a személyzetnek, hogy a nőket helycserére szólítsák fel a nemük miatt.
A per dokumentumai szerint Melanie Wolfson külön fizetett, hogy a folyosó mellett ülhessen. Az ortodox férfi a fiával ült ugyanabban a sorba, és felszólította, hogy cseréljen helyet a pár sorral előbb ülő férfival. A nő azt mondja, sértőnek és megalázónak élte meg a kérést. „Felnőtt életemben most először diszkrimináltak azért, mert nő vagyok” – mondta, hozzátéve, hogy semmi gondja nem lett volna azzal, hogy más helyre üljön, ha mondjuk, egy család vagy barátok akartak volna közel ülni egymáshoz, de mivel csak azért kellett volna elülnie, mert nő, visszautasította a kérést.
Ekkor azonban közbeavatkozott az egyik légiutas-kísérő, aki ingyen forró italt ajánlott fel neki cserébe. Mivel Wolfson aggódott, hogy esetleg miatta késne a járat, és nem is érezte úgy, hogy sok választása lenne, végül belement a cserébe. A többi utas nem szólt egy szót sem, csak nézte a jelenetet – idézte fel.
Több légiutas-kísérő is arról számolt be Wolfsonnak az út során, hogy gyakran kell helycserére kérniük nőket az ortodox férfiak miatt. Ezt egy későbbi járaton ő is megtapasztalta, két hónappal később ugyanis megint hasonló helyzetben találta magát. Ekkor megint visszautasította a két ortodox férfi kérését, két másik női utas azonban beleegyezett, hogy helyet cseréljen a mellette ülő férfiakkal. A személyzet nem avatkozott közbe, de ismét ingyenitalt ajánlottak fel neki.
Wolfson panaszt tett a légitársaságnál, de miután nem reagáltak, úgy döntött, hogy perel, az izraeli törvények ugyanis tiltják a fogyasztók diszkriminálását faji, vallási, nemzetiségi vagy nemi alapon. Az easyJet közleményben jelezte, hogy komolyan veszik az ilyen panaszokat, de a folyamatban lévő ügyet nem kommentálták.
Három évvel ezelőtt egy 82 éves holokauszttúlélő nyert meg egy hasonló pert az El Al ellen.