Élet+Stílus hvg.hu 2020. augusztus. 25. 16:12

Fekete diákok vezethetik az Egyesült Államok oktatási forradalmát

Amerikában nem előírás a Fekete Történelem tanítása. A Black Lives Matter mozgalom hatására ezen változtatnának a fiatalok.

Black Lives Matter
Friss cikkek a témában

Nem éreztem elég feketének magam ahhoz, hogy a Fekete Történelmet magaménak tartsam

- így fogalmazott Alana Mitchell, a denveri Dr. Martin Luther King Jr. középiskola tanulója, mielőtt meglátogatta Washingtonban az Nemzeti Afroamerikai Történelem és Kultúra Múzeumát. Az 1600 kilométeres tanulmányi kirándulás azonban nemcsak őt, hanem számos iskolatársát ráébresztette arra: az afroamerikai kultúrát érintő történelmi folyamatok és a fekete amerikaiak társadalmi hozzájárulása olyan téma, amiről minden diáknak tudnia kell.

A denveri tanulók most a Black Lives Matter mozgalomból merítenek inspirációt, hogy egyre magasabb szintre vigyék az ügyet. A diákok úgy érzik, nem elég egy-egy hetet szánni a témára minden februárban – ez ez Egyesült Államokban a Fekete Történelem Hónapja –, különösen az olyan érzékenyen érintett régiókban, mint Colorado állam, ahol 1921-ben a tulsai vérengzésben közel 300 afroamerikai esett fehér agresszió áldozatául.

A CNN beszámolója szerint az iskola diákjai már elérték, hogy saját köreikben megkezdjék a Fekete Történelem mint tantárgy bevezetését, az iskola vezetése pedig ösztönözte a tankerületet, hogy sürgessék a téma ismertetését már felső tagozatos kortól, de a közoktatásban pénz, a járvány idején pedig lehetőség híján nehézkes a haladás.

Pedig lenne miről beszélni: az iskola más tanulói szerint nem csupán Martin Luther King és Malcom X  jelenti az afroamerikai történelmet, hanem a transzatlanti rabszolgakereskedelemtől az egykori afrikai királyságokig minden beletartozik.

Kult Köves Gábor 2024. december. 29. 20:00

Dobó Kata amerikai filmje és Andy Vajna vikingjei is az élmezőnyben – Hollywood legnagyobb bukásai

Hollywood legnagyobb bukásai közt van olyan film, amely öt rendezőt fogyasztott el, köztük Coppolát is. És olyan is, amelynek zsiráf szereplője rálépett a saját péniszére. Börtönbe küldött rendező, reciklált díszlet, elhízott rabszolgalány és egy elképesztő szexjelenet – Tim Robey, a Telegraph filmes újságírója Box Office Poison című könyvében mesél a legendás bukások hátteréről. A szerzővel beszélgettünk.