A szegénységi küszöb alatt élők közel fele nem alszik 7-8 órát naponta egy kutatás szerint.
Több idő jut alvásra annak, aki gazdag – erre jutott közel 140 ezer ember megvizsgálása után az Egyesült Államok Járványügyi Hatósága. A CNN szemlézte az elemzést, amely szerint a
a szegénységi küszöb alatt élőknek csupán 55 százaléka alszik legalább napi 7-8 órát, míg a négyszer ennyit keresőknél már kétharmados az arány.
Mielőtt bárki felháborodna, hogy a koronavírus-járvány idején ezzel foglalkoznak, érdemes hozzátenni: az adatgyűjtés 2011 és 2014 között zajlott, az eredmények feldolgozása és publikálása húzódott el.
Neil Kline alváskutató azt is elmagyarázta, mi ennek az oka. Ugyan szokás azt gondolni, hogy a gazdagok és a politikusok keveset alszanak, azok, akik nem szupergazdagok vagy egy ország vezetői, hanem egyszerűen jómódú emberek, csöndesebb környéken élnek, ha pedig alvászavaruk van, meg tudják engedni maguknak a kezelést. Azt már nem is tette hozzá, hogy a szegényeknek kell több éjszakai vagy hajnali műszakot bevállalni, vagy épp kora reggel vinni a gyerekeket iskolába.
Ráadásul mindez már öngerjesztő folyamatot indít el: aki többet alszik, jobban teljesít a munkában is – tette hozzá.
Úgy tűnik, hogy az elit erre a megállapításra nem jutott el. Egy elemzés azt állapította meg, hogy a világ leginkább befolyásos emberei között Bill Gates és Barack Obama hétalvónak számít a maga napi 6-7 óra alvásával, Jeff Bezos pedig már-már átlagembernek tűnhet egy pillanatra napi 8 óra alvással, de ők a kivétel: Donald Trump 3-4 órát alszik, Silvio Berlusconi 2-4 órát. Ami a magyar politikát illeti, Orbán Viktorról a szóvivője azt mondta, hogy napi 3 óra alvással beéri.