A szakképzést lezáró vizsgákon mintegy 70 ezer diák vesz részt.
A szakmai vizsgákat szabályozó miniszteri határozat szerint az érettségihez hasonlóan a szóbeliket itt sem tartják meg, de az írásbeliket igen, méghozzá rögtön az érettségik után, május 25-29. között.
A gyakorlati vizsgák a május 4-június 15. időszakban szervezhetők meg, aki ezeken nem jelenik meg, ősszel rendes szakmai vizsgát tehet.
Nem kell vizsgázni a képző- és iparművészeti, előadóművészeti, hang-film-színháztechnikai, közművelődési, pedagógiai területeken, itt az utolsó két év átlagát adják meg.
A rendelet szerint az érettségi utáni szakképzésbe érettségi vizsga nélkül is be lehet kapcsolódni (gimnázium után is), de az őszi időszakban le kell tenni a vizsgát.
A vizsga után augusztus 30-ig megmarad a tanulói jogviszony.
A rendelet az érettségi lebonyolításhoz hasonlóan szabályozza a biztonsági feltételeket (például, hogy egy teremben maximum 10 gyerek tartózkodhat, akiknek meg kell tartani a megfelelő távolságot), de itt a maszk viselése kötelező lesz (a gumikesztyűé lehetősség).
A Civil Közoktatási Platform (CKP) szerint a szakmai vizsgák lebonyolítása is veszélyezteti a tanulókat és a tanárokat. Sőt, itt még nagyobb probléma lehet, hogy a szakképzésben több a kollégista, és többen vannak olyanok, akik együtt élnek veszélyeztetett családtagokkal.