Az Európai Szülők Magyarországi Egyesülete (ESZME) szerint nemcsak az új, hanem a jelenlegi NAT-ot is vissza kell vonni, mert az úgy terheli túl a gyerekeket, hogy közben a legfontosabb készségek és képességek fejlesztése az iskolában nem történik meg. Ezért szerintük drasztikus lépésre is szükség lehet.
Az ESZME közleménye szerint a változást akár úgy is ki lehetne kényszeríteni, hogy az állami oktatási intézmények nem nyitnak ki 2020. szeptember 1. után határozatlan ideig. A szülői szervezet emlékeztet arra, hogy számos ország tapasztalatai mutatják, hogy „a nem tárgyalóképes kormányzattal szemben csak a határozatlan idejű és totális oktatási akciók hatásosak. Ehhez megnyerhető a szülők támogatása.”
Olyan kezdeményezés szülői támogatását – mint írják – nem fogják segíteni, amely csak a jelenlegi helyzet fennmaradását követeli a tantervek és óraszámok vonatkozásában. Így az új Nemzeti alaptanterv bevezetésének elhalasztását követelő kezdeményezések mellé sem fognak odaállni, amíg azok egyben nem követelik a jelenleg hatályos tanterv visszavonását is.
Az új NAT ellen tiltakozó pedagógusok követelésének teljesítése a jelenlegi tanterv hatályban tartását jelentené. „Olyan pedagógusok tesznek most semmire sem kötelező nyilatkozatokat a NAT-tal szembeni tiltakozásukról, akik 2013 szeptembere óta működtetői a gyerekeket testileg és lelkileg is a végletekig terhelő jelenlegi tantervek alapján működő iskoláknak.”
Az ESZME „egyetlen országos szülői szervezetként, egyben nemzetközi oktatási hálózatok tagjaként” készen áll a pedagógusok követeléseinek támogatására, ha azok kiindulópontja a gyerek, a gyerek érdeke. Szerintük nem lehetetlen visszaállítani a 2013 előtti helyi tantervek alapján a tanítást akár fél év alatt is.
„Várjuk azokat a pedagógusokat, akik készek a közösségi média vagy az utca, esetleg az állásukat nem veszélyeztető és szigorúan az engedélyezett keretek között maradó esetleges sztrájk mellett az iskolában is lépni, rendkívüli szülői értekezleteken, szakmai érvekkel felvértezve együttműködést kínálni és kérni. Amit várunk, az valódi szándék a tényleges és határozatlan idejű sztrájkra vagy a követelések nem teljesítése esetén érvénybe lépő felmondások letétbe helyezése” – zárul a közlemény.