Élet+Stílus hvg.hu 2020. március. 06. 09:55

Kikre a legveszélyesebb a koronavírus? Az olasz áldozatok adatai megmutatják

A vírus éppen azokra a legveszélyesebb, akiknek más betegségük is van. Az olasz áldozatok több mint fele 80, 90 év fölötti volt.

Az olasz egészségügyi hivatal (ISS) csütörtökön összesítést tett közzé arról, hogy milyen nemű és átlagéletkorú, hová valósi volt, és milyen egyéb betegségben szenvedett a március 4-ig Olaszországban elhunyt 105 koronavírusos beteg. (A szerda esti mérleg 107 halálos áldozatról szólt, de az összesítést 105 elhunyt személyről végezték el.)

Ebből az is kiderül, hogy hol támad és kikre a legveszélyesebb a Covid-19 vírus.

Az áldozatok közül 73-an Lombardiában hunytak el, 21-en Emilia Romagnában, 7-en Venetóban, 3-an Marche régióban.

Az elhunytak átlagéletkora 81 év. Ezt a számot összevetették a vírussal fertőzöttek átlagéletkorával, és kiderült, hogy azok átlagban 20 évvel fiatalabbak, mint a halálos áldozatok.

Az elhunytak legnagyobb része, 42,2 százaléka 80 és 89 év közötti volt, 32,4 százalékuk 70-79 éves, 8,4 százalékuk 60-69 éves, 2,8 százalékuk 50-59 éves, a 90 év felettiek aránya pedig 14,1 százalék.

Az elhunytak többsége férfi, átlagosan 79,9 évesek voltak. Az elhunyt nők tehát kevesebben voltak, de idősebbek: 83,4 év volt az átlagéletkoruk.

Az esetek több mint kétharmadában az elhunytak legalább három különféle betegségben szenvedtek egyidejűleg. Pontosabban: az elhunytak 15,5 százalékának nem volt betegsége, vagy csak egy volt, 18,3 százalékuk két betegségben is szenvedtek eleve, míg 67,2 százalékuk három, vagy több betegségben is szenvedett. 74,6 százalékuk magas vérnyomással, 70,4 százalékuk valamilyen iszkémiás szívbetegséggel küzdött, 33,8 százalékuk cukorbeteg volt.

Az erről szóló cikkben igyekszik hangsúlyozni a Corriere.it, hogy a fentiek miatt talán nem tanácsos azt a kifejezést használni, hogy az áldozatok a koronavírus-fertőzésbe haltak bele. Ettől függetlenül a haláluk a fertőzéshez köthető. A vírus védekezésre már kevésbé képes szervezeteket támadott meg, és azzal, hogy tüdőgyulladást, légzőrendszeri károsodást okozott, hozzájárult a már eleve legyengült emberek halálához.

Ez azt is jelenti, hogy az idős emberek megvédésére kell talán a legjobban odafigyelni. Az olasz kormány a 75 év fölöttieknek, és a rossz egészségi állapotban lévő 65 fölöttieknek azt tanácsolja, hogy maradjanak inkább otthon. Ha mégis kimennek, kerüljék a köhögő, tüsszögő embereket, mossanak gyakran kezet, tüsszentsenek, köhögjenek papírzsebkendőbe, és gyorsan szabaduljanak meg tőle.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.