Ahogy emelkedik az átlaghőmérséklet, úgy költöznek a tengerszinthez képest egyre feljebb és feljebb a szibériai nyírfák – állapították meg a kutatók.
Ahogyan a csapadék mennyisége és a hőmérséklet változik a hegyekben felfelé haladva, úgy módosul a növényzet is – ez a természet egy alapszabálya, amelyet már általános iskolában megtanulhattunk. Akkor azonban még nem szerepelt a tankönyvekben, hogy ezzel összhangban, a klímakatasztrófa is módosítani tudja a hegységek növényzetét.
Miután a klímaváltozás Szibériát sem kíméli, az itt honos nyírfák például úgy érzik meg a felmelegedést, hogy a nyírfaerdők övezete a tengerszinthez képest fentebbre, a hűvösebb régiókba tolódik. Krasznojarszki kutatók megállapították, hogy a nyírfák gyakorlatilag menekülnek a melegedő levegő elől a nyugat-szibériai Kuznyecki-Alatau hegységben.
Számításaik szerint évente fél méterrel tolódik feljebb a nyírfaerdők szintje, és mostanra már az oroszországi nyírfák megjelentek a tundra éghajlati övben is, ahol eddig a mostoha körülmények miatt a szóban forgó fafajta nem lelt megfelelő élettérre.
A nyírfák "mozgása" az 1970-es évektől datálható.