Élet+Stílus hvg.hu 2019. november. 14. 16:31

Robotméhvel tanulnak programozni a bécsi kisiskolások

Bee-Bot a neve annak a programozható robotméhnek, amellyel a számítógépes gondolkodásra tanítják a bécsi óvodásokat és kisiskolásokat. A méhecskével egy hónapig színesíthetik a foglalkozásokat a pedagógusok, akiket tippekkel és gyakorlati felhasználási ötletekkel is segítenek.

Mivel digitális társadalmunkban a számítógépes gondolkodás éppen olyan alapkompetencia, mint az írás, olvasás vagy számolás, a Wiener Bildungsserver egyesület és a Bécsi Könyvtárak Könyvtárpedagógiai Centruma digitális tananyagcsomagot fejlesztett ki, amely segítségével a bécsi kisdiákok játékosan tehetik meg első lépéseiket a digitális világban.

A csomag fő eleme egy programozható robotméh, két pálya, amelyek közül az egyiken Bécs nevezetességei láthatók, számtalan kártya különböző képekkel és két kis könyvecske, amely a pedagógusoknak ad tippeket és ötleteket arra, hogy miként vethetik be a Bee-Bot-ot a tanórák során.

A robotméhet a hátán lévő nyilak segítségével lehet programozni, és például 40 különböző útvonalat lehet előre megadni, hogy miként juthat el egyik bécsi nevezetességtől a másikig. Mivel a robotméh előre és hátra tud csak haladni, illetve megfordulni tud, a mozgássorozatok előzetes megtervezése során a gyerekek nemcsak a programozás alapjaival ismerkednek meg, de a térbeli és elemző gondolkodást, valamint a problémamegoldást is gyakorolják.

A Bee-Bot-ot a pedagógusok maximum egy hónapra kölcsönözhetik ki – ingyen – a Könyvtárpedagógiai Centrumtól, jelenleg 25 ilyen digitális tananyagcsomag áll rendelkezésükre. Amennyiben pozitív fogadtatásra talál, a digitális tananyagcsomagot a gazdasággal és az iparral együttműködve tovább bővítik és a tanárok megfelelő felkészítése után minden oktatási intézményben bevezetik.

hvg360 Dobszay János 2025. április. 17. 19:30

Új biciklis forradalom Magyarországon: az e-bringák megnyitották az utat az idősebbek előtt

Sorra dőltek meg az elmúlt években a biciklis rekordok Magyarországon: egyre többen és egyre többet kerekeznek, legyen szó munkába járásról vagy szabadidős programról. Az elektromos bringák terjedésével már az életkor sem (akkora) akadály, ami a kerékpárhasználók korösszetételén is meglátszik. Budapesten egyszerre van „autósüldözés” és elégtelen infrastruktúra, közben az a cél, hogy a következő öt évben robbanásszerűen növekedjen a biciklivel járók aránya.