Két nagy amerikai mozilánc is megtiltotta a nézőknek, hogy a Joker októberi premierjére maszkban vagy festett arccal érkezzenek. Próbálják elkerülni, hogy megismétlődjön a 2012-es tragédia, amikor A sötét lovag vetítésén 12 ember életét vesztette egy lövöldözésben.
Október elején érkezik a mozikba Joker eredetfilmje, amely az elmagányosodás és a társadalom peremén vergődők drámájának mélységeivel bontja ki a gonosz születését. Bár eddig remek kritikák születtek a Joaquin Phoenix főszereplésével készült Jokerről, a filmet kritizálók úgy gondolják: rossz ötlet egy tömeggyilkosról egy ennyire pszichologizáló portrét készíteni, mivel ez vonzóvá teheti a főszereplő cselekedeteit, és erőszakra buzdíthat.
Az amerikai mozik mindenesetre fokozott elővigyázatossággal készülnek a premierre. A Los Angeles-i székhelyű Landmark Theaters nevű lánc, amely 52 filmszínházat működtet, bejelentette, hogy nem fog beengedni a Jokerre olyan nézőket, akik jelmezben, maszkban vagy festett arccal érkeznek.
A kansasi AMC Theaters, amely 650 mozival az Egyesült Államok legnagyobb mozilánca, pedig már 2012 óta tiltja, hogy a nézők maszkban üljenek be a vetítésekre. A héten emlékeztették erre a szabályra a Joker rajongóit is: "Szívesen látjuk azokat a vendégeket, akik jelmezt viselnek, de nem engedjük meg a maszkok, arcfestékek vagy bármi olyan tárgy viselését, amely eltakarja az arcot" – írták.
Tragédia a moziban
Mint ismert, 2012. július 20-án egy fegyveres férfi tüzet nyitott A sötét lovag – Felemelkedés című film nézőire a Colorado állambeli Aurora városában. A lövöldözés során, a moziban 12 ember életét vesztette, és 70-en megsebesültek.
Az áldozatok családtagjai így érthető módon aggódnak, nehogy a tragédia megismétlődjön: nyílt levélben fejezték ki aggodalmukat a film közelgő premierje miatt a filmet készítő Warner Bros.-nak.
A levélben leírták, hogy nem szólítanak fel bojkottra, elismerik a stúdió filmkészítési jogát, támogatják a szólásszabadságot és a művészi kifejezés szabadságát, azonban arra kérték a stúdiót, hogy tegyenek lépéseket a fegyverellenőrzési mozgalomba való bekapcsolódás érdekében, lobbizzanak a fegyvertartási törvények szigorításáért, és ne működjenek együtt olyan politikusokkal, akik támogatják a fegyvertartást.
"Arra kérjük önöket, hogy használják ezt a hatalmas felületet és a befolyásukat arra, hogy egyre kevesebb fegyverrel rendelkező, biztonságosabb közösség jöhessen létre. Egyre több cég vezetése ismeri fel, hogy ezeknek a vállalatoknak nagy felelősségük van abban, hogy mindannyiunkat biztonságban tartsanak" – tették hozzá.
A Warner egy közleményben volt kénytelen egyértelművé tenni, hogy "sem a fikciós karakter, Joker, sem a film nem bátorítja a való világban elkövetett erőszak semmilyen formáját" – írták, és leszögezték, hogy "a film, a filmkészítők és a stúdió sem szeretné hősként beállítani ezt a karaktert".