Ha a legnagyobb tempóban haladnak, akkor is öt év, amíg helyreállítják az április közepén egy tűz során erősen megrongálódott székesegyházat.
A 850 éves gótikus épületben április 15-én kitört tűzvészben leégett a tetőszerkezet, és leomlott a kúp alakú huszártorony. A Notre-Dame tetőszerkezetében és a torony borításában levő ólom a tűzvészben megolvadt, a levegőben szálló ólompor miatt a székesegyház előtti tér lezárva marad.
A francia parlament július 16-án elfogadta a megrongálódott épület felújításáról szóló törvényt, amely öt évre tervezi a munkálatok időtartamát.
Az elfogadott jogszabály adókedvezményt nyújt azok számára, akik pénzügyi segítséget nyújtanak a székesegyház felújításához, továbbá ellenőrzi az adományok felhasználását, és elősegíti a helyreállítási munkálatokhoz szükséges döntések meghozatalát, egyszerűsíti az azzal kapcsolatos közbeszerzéseket.
Nincs teljes egyetértés a munkálatok időtartamát illetően. Szakértők szerint öt év nem lesz elegendő a munkálatokhoz, hiába mondja ezt Emmanuel Macron. Egyelőre az sem tisztázott, hogy az eredeti formájában vagy pedig egy nemzetközi pályázatot követően új formában állítják helyre a huszártornyot.
Az ellenzék kritizálta a törvény miatt Macront. A templom helyreállítását fontosnak tartják, de szerintük felesleges rendkívüli törvényben engedélyezni az örökségvédelmi és a környezetvédelmi szabályok áthágását annak érdekében, hogy a helyreállítás minél hamarabb megvalósuljon.
Franck Riester kulturális miniszter szerint a több mint 850 millió eurós felajánlásoknak eddig csak valamivel több mint tíz százaléka érkezett meg, és a felújítási munkálatok becsült összegét sem állapították még meg a kárfelmérők.
A tűz oka továbbra is ismeretlen, de a szándékosságot a francia nyomozóhatóságok már kizárták.