Élet+Stílus MTI 2019. március. 20. 18:51

Rendőrkutyát klónoztak Kínában a kiképzési idő csökkentése érdekében

Rendőrkutyát klónoztak tudósok a délnyugat-kínai Jünnan tartományban egy program keretében, amelytől azt remélik, hogy segít csökkenteni a rendőrkutyák kiképzési idejét és annak költségeit – jelentette szerdán a kínai állami média.

A tudósok által „a rendőrkutyák Sherlock Holmesaként” jellemzett, Kunhszün (Kunxun) névre keresztelt kutyát egy kábítószerkereső kutyából klónozta a pekingi székhelyű, Sinogene nevű biotechnológiai vállalat és a jünnani agrártudományi egyetem a közbiztonsági egyetem támogatásával – számolt be a Global Times kínai állami lap.

A Sinogene reméli, hogy képes lesz nagy mennyiségben klónozni rendőrkutyákat a kiképzési idő jelentős csökkentése érdekében – mondta a Global Timesnak Csao Csien-ping, a vállalat vezérigazgató-helyettese, hozzátéve, hogy a klónozás költségei továbbra is komoly akadályt jelentenek.

A jelenleg három hónapos Kunhszün széles körű képzésen fog átesni a kábítószer-felderítés, a tömegellenőrzés és a bizonyítékok felderítése területén, és teljes értékű rendőrkutyává válik körülbelül 10 hónapos korára – közölte a China Daily kínai hivatalos napilap. A rendőrkutyaképzés általában öt évig tart, és mintegy 500 ezer jüanba (20,5 millió forintba) kerül, a siker pedig akkor sem garantált – jegyezte meg a lap a jünnani agrártudományi egyetem egyik állatszakértőjére hivatkozva.

A China Daily arra nem tért ki, hogy mennyibe kerül egy kutya klónozása. A világ első klónozott kutyáját dél-koreai tudósok hozták létre 2005-ben. Dél-Koreában két évvel később kezdtek el klónozott labrador retrievereket alkalmazni a kábítószer kiszimatolására a vámszolgálatnál – jegyzi meg a China Daily.

(Kiemelt kép: illusztráció)

Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.