A beteg azóta jól van, az azóta elvégzett vizsgálatok szerint a daganat egy jelentős része elpusztult.
Egy 72 éves férfin végezték el Magyarországon először az úgynevezett radioembolizációs daganatterápiát, mely a hagyományos onkológiai kezelésre nem reagáló, sebészileg el nem távolítható primer és áttétes májdaganatokban szenvedőknek adhat új reményt – írja közleményében a Semmelweis Egyetem. A beavatkozást a SOTE Radiológiai Klinikáján végezték el tavaly decemberben, a beteget már másnap hazaengedték, azóta is jól van.
A világon már másfél évtizede használt eljárást olyan elsődleges májrák, valamint más szervek okozta májáttétek esetén alkalmazzák, ahol sebészi ellátás nem kerülhetett szóba, és más daganatellenes terápiák nem hoztak eredményt, esetleg a gyógyszerek okozta súlyos, elviselhetetlen mellékhatások, vagy a kezelés mellett kialakult rezisztencia miatt (amikor a daganat már nem reagál az addig alkalmazott kezelésre) nincs más lehetőség.
A radioembolizáció lényege, hogy a kar felől egy katéterrel bejutva, a máj tápláló erein keresztül a tumor vérellátásába mikroszkopikus méretű sugárforrások tízezreit juttatják be. Ezek az apró sugárzó részecskék a daganat ereiben elakadva rendkívül nagy dózisú, de csak a tumorban hatást kifejtő, belső sugárterápiás kezelést jelentenek. A beteget így sem a kezelés alatt, sem az azt követő rövid megfigyelés idején nem kell elkülöníteni családjától, otthonától.
Dr. Bánsághi Zoltán, a Radiológiai Klinika igazgatóhelyettese szerint a kezelés fájdalommentes, körülbelül 40 perces, amely után alig 24 órás megfigyelés szükséges. A páciens a megfigyelés során sincs ágyhoz kötve, mivel a beavatkozást egy katéteren keresztül végzik. A decemberben kezelt páciensen január elején végeztek PET CT-vizsgálatot, amely szerint a korábban 10 cm-nél nagyobb, hagyományos kezelésre nem reagáló daganat térfogatának több mint 50 %-a már biztosan elpusztult.
Még több Élet + Stílus a Facebook-oldalunkon, kövessen minket: