Még pár hét, és ünnepre terítünk. A hagyományos karácsonyi menüből nem maradhat ki a hal, a töltött káposzta, a bejgli. Mostantól a hátralévő három hétvégén mi is ezeket kínáljuk. Kezdjük a hallal!
Pontosabban inkább azzal, hogy is alakult ez a karácsonyi hagyomány? A mai értelemben vett, keresztény karácsonyról a IV. század óta emlékezünk meg. Eredetileg december 25-e Jézus születésnapja, az előző este karácsony vigíliája, más szóval karácsony böjtje vagy szenteste. A keresztény hagyomány alapján a karácsonyi böjt december 24-én éjfélig tartott. Ezt a sokak által tartott szigorú böjtöt – amely kizárólag zöldségek, gyümölcsök és tésztafélék fogyasztását engedélyezte – nem is olyan távoli történelmi messzeségben VI. Pál pápa Poenitemini kezdetű, a böjti fegyelmet rendező konstitúciójával 1966-ban törte meg. Azóta a szentestei vacsora már "hivatalosan" is bővelkedhet minden jóban.
A karácsonyi asztalon főszerepet kap a hal. Ennek egyik magyarázata, hogy amikor Jézus az apostolokat az emberek halászaivá tette, a hal egyúttal a megtért és megkeresztelt ember szimbóluma is lett. A hal motívum a kereszt mellett az egyik legfontosabb jelentésű, mivel nemcsak a feltámadt Krisztusban való hitet jelképezi, hanem mindazokat, akik követik. Másrészt a karácsonyi halevés magyarázata a néphagyományban is megtalálható. A gyorsmozgású hal az új esztendőben hasonló haladásra serkenti az ünnepi asztalt körülülő családot, és a halpikkelyek bőséget ígérnek a ház népének a következő esztendőre. (Hasonló jelentése van a téli ünnepkörben a babnak, borsónak, lencsének és máknak is.) A halakból készült ételek és a számtalan változatban elkészített hallevesek nagyon rég óta ismertek, de a klasszikus értelemben vett halászlé csak az őrölt pirospaprika (törökbors) elterjedésével, a XVIII–XIX. század fordulóján alakult ki.
A karácsonyi halevés szokása valamennyi európai keresztény országban elterjedt. Nálunk és a lengyeleknél a karácsony elmaradhatatlan fogása a halleves. De Oroszországban is asztalra kerülhet az uha (halleves) a lazaccal és kaviárral töltött palacsinta, a blini mellé, a németeknél a pirítóssal tálalt kaviár, a svédeknél a lutfisk (lazacleves) nem hiányozhat az ünnepi menüből.
Mi jellemzően halászlét eszünk ilyentájt. Hogy tiszait, dunait vagy balatonit – az családfüggő, magunkra nem vennénk a döntés jogát. Egyszer már nekiveselkedtünk, merjük-e kijelenteni egy ennyire fontos kérdésben, hogy zsebünkben – pontosabban konyhánkban – a bölcsek köve. Persze hogy nem, de azért a tökéletes halászlé elkészítésének titkait e helyt firtattuk. S található rovatunk recepttárában kitűnő zöldséges, savanykás hallevesrecept is.
A másik legtöbbet asztalra kerülő karácsonyi fogás, a rántott hal készítését is igyekeztünk már lépésről lépésre nyomon követni. Mint ahogy kerestük a legtökéletesebb bundát is a halaknak, rá is leltünk kukoricapelyhesre, kefiresre, Jamie Oliver sörtésztájára és Heston Blumenthal vodkás panírjára.
Alternatív javaslataink (4 főre)
Pontypörkölt
1 kiló pontyfilét gondosan beirdalunk, majd mintegy 3 centi széles darabokra felszeleteljük, kissé megsózzuk, és felhasználásig félretesszük. Zsírban finomra vágott vöröshagymát aranysárgára pirítunk, a tűzről lehúzva meghintjük pirospaprikával. Egy csészében egy evőkanálnyi halászlésűrítményt/alaplevet ugyanannyi vízzel elkeverünk, és ezzel felengedjük a hagymás alapot, majd zsírjára visszapirítjuk. Ezután beleteszünk egy-két karikára vágott zöldpaprikát, enyhén megsózzuk, és félpuhára pároljuk. Hozzáadunk egy-két felszeletelt paradicsomot és az előkészített halhúst. Meglocsoljuk egy deci vörösborral és letakarva, mérsékelt tűzön készre pároljuk, de figyelünk, hogy ne essen szét a hal. Köretjavaslat: vajas tört krumpli.
Harcsa Orly-módra
25 deka lisztből, egy fél üveg világos sörből, három tojás sárgájával sima tésztát keverünk. Egy órát pihentetjük, majd óvatosan beleforgatjuk a három tojásfehérje keményre vert habját. Kilónyi harcsát felszeletelünk (a legjobb, ha eleve szeletekben vesszük), enyhén besózzuk, és kicsit meglocsoljuk citromlével – így a hal, mire a bekevert tészta előáll, kellemesen bepácolódik. Ezután belemártogatjuk a tésztába, majd vajban aranybarnára sütjük. Köretjavaslat: zelleres krumplisaláta
Fogasfilé egyszerűen
Négy szelet kb. 15 dekás filét ízlés szerint sózunk, megszórjuk frissen őrölt feketeborssal. Bőrénél beirdaljuk, hogy sütés közben ne ugorjon össze a hal. 2 evőkanál olívaolajon (a bőrös felénél kezdve) megsütjük, befejezésként pici olvasztott vajjal meglocsoljuk. Köretjavaslat: vajas, parmezános burgonyapüré, párolt zöldségek.