Nem gondolta volta, hogy az őzikeszemű, bájos és egyben fenséges jelenség, Audrey Hepburn holland partizán volt, igaz? Pedig így történt, egy új könyv pedig részletesen elmeséli nekünk Audrey Hepburn éveit a holland ellenállásban.
25 évvel a halála után Audrey Hepburn még mindig az egyik legfényesebben ragyogó csillag Hollywoodban, és tulajdonképpen Európában is. Olyan felejthetetlen filmekben szerepelt és vált az elegancia, a báj ikonjává, mint a Római vakáció és az Álom luxuskivitelben.
Míg az életrajzok többnyire a hollywoodi karrierjével foglalkoznak, Robert Matzen jövő áprilisban megjelenő Dutch Girl: Audrey Hepburn and World War II (Holland lány: Audrey Hepburn és a második világháború) című könyve a háborús évekre koncentrál, azaz Hollandia ötéves náci megszállására. Hepburn ugyanis aktív tagja volt a holland ellenállásnak.
Hepburn 1929-ben született Belgiumban, majd a háború kitörésekor a családjával Hollandiába menekültek. Csakhogy a tizenéves lánynak nem sokkal később már azt a tényt kellett feldolgoznia, hogy az apja náci ügynök, az anyja pedig támogatja a nácikat – ami pedig mélyen megrázta, mikor a németek 1942-ben kivégezték a nagybátyját, Otto van Limburg Stirum bárót. A báró 188 oldalas háborús naplóját Matzen fedezte fel, és felhasználta a könyve megírásakor.
Az anyámat a háború tette azzá, aki
– írja Hepburn fia, Luca Dotti. Hepburn orvosi asszisztensként dolgozott az 1944-es arnhemi csata során – erről az ütközetről írta Cornelius Ryan A híd túl messze van című könyvét, amit Richard Attenborough filmesített meg.
Szintén ezekben az években lett Hepburnből Arnhem leghíresebb ifjú balerinája is.
Mikor az anyám magáról mesélt, vagy hogy mit tanított neki az élet, Hollywoodot meg sem említette
– írja Dotti a Dutch Girl előszavában. Híres Beverly Hills-i helyszínek helyett ismeretlen, néha kimondhatatlan nevű holland helyeket emlegetett. Nála nem a vörös szőnyeg, hanem a második világháború események alakultak át gyerekmesékké.
A könyvben szerepelnek majd Hepburn saját visszaemlékezései, és olyanok beszámolói is, akik ismerték őt a háború során, emellett háborús naplók, feljegyzések és titkosított holland archív anyagok is.
(Daily Mail)